На 1-ви декември отново ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Анти-СПИН кампанията, традиционно провеждана около тази дата, има за задача да информира обществото за актуалните мащаби на пандемията, причинена от човешкия имунодефицитен вирус – HIV, пътищата на заразяване и начините за контрол и превенция на заболяването. Целта е повишаване знанията за болестта, повече тестване – за ранно откриване на серопозитивните и осигуряване достъп до антиретровирусна терапия (АРТ).
Повече от 40 години СПИН пандемията остава основен здравен, социален и икономически проблем и една от причините за висока смъртност в световен мащаб. Данните сочат, че през 2023 г. около 39,9 млн. души глобално са живели с HIV, новозаразените са били 1,3 млн., а починалите от болести, свързани със СПИН – 630 000 души, тоест приблизително всяка минута някой е умирал от HIV. През същата година 30,7 млн. са имали достъп до АРТ, а целта е през 2025 г. те да станат 34 млн.
От началото на пандемията 88,4 милиона души са се инфектирали с HIV, а 42,3 милиона са починали от заболявания, свързани със СПИН.
Тази година анти-СПИН кампанията се провежда под мотото: Take the rights path: My health, my right! („Поемете по пътя на правàта: Моето здраве, моето право!“), с което СЗО призовава гражданите да отстояват правото си на здраве, а световните лидери да отстранят неравенствата, пречещи за напредъка в прекратяването на СПИН. За целта е необходимо и значително увеличение на ресурсите за страните с ниски и средни доходи.
В България през миналата година са регистрирани 228 нови случая на HIV инфекция, като 42,5% са хомосексуални мъже, 39,6% мъже и 17,9% жени са хетеросексуални, а 9,2% са инфектираните при инжекционна употреба на наркотици. През 2024 г. имаме ръст на новозаразените с HIV, като до края на м. октомври те са вече около 300. Тревожен факт е, че от тях 50% са в напреднал стадий, тоест заболяването сравнително късно се диагностицира.
Приетатата у нас Национална програма за превенция и контрол на HIV и сексуално предавани инфекции за периода 2021-2025 г. предвижда: ранна диагностика, лечение и мониториране на терапията при HIV и СПИ; извършване на превантивни дейности сред рисковите групи; намаляване със 75% на новите случаи на HIV; елиминиране предаването на HIV от майка на новородено; обхващане през 2025 г. на 95 % от бременните жени с изследване за HIV и др. На хората с HIV/СПИН се осигурява безплатна АРТ веднага след диагностицирането и доживот – при редовен прием те могат да имат продължителност на живот сходна с тази на незаразените, могат да създават семейства и деца. Рискът от предаване на инфекцията от майка на новородено се минимизира, ако майката провежда АРТ и раждането е по оперативен път.
България остава страна с ниско разпространение на HIV – честотата на новорегистрираните случаи на 100 хил. души у нас за 2023 г. е 3,9 а средният показател за страните от ЕС е 5,1. Към 30 юни т.г. общо 2 438 лица с ХИВ се проследяват в 5-те центъра за лечение на HIV/СПИН, а 2 412 (98,9%) от тях получават съвременна АРТ. По данни на един от тези центрове – Инфекциозна клиника на УМБАЛ „Св. Георги“-ЕАД, Пловдив, в Сектора за лечение на HIV/СПИН 350 пациенти провеждат АРТ, като мъжете са 2 пъти повече от жените. По начин на заразяване на първо място са хетеросексуалните, следвани от мъже, които правят секс с мъже и на 3-то място употребяващите инжекционно наркотици. Пациентите са на еднотаблетен режим, приемайки ежедневно комбиниран трикомпонентен препарат. Сред тях се наблюдават много често туберкулоза и коинфекции с хепатит С и хепатит В вируси, налагащи съответно лечение.
Лабораторията по Вирусология при УМБАЛ „Св. Георги”-Пловдив участва в първия скриниращ етап на диагностиката на HIV, както и в проследяването на пациентите за вирусни коинфекции и мониториране лечението на последните.
Катедрата по Медицинска микробиология и имунология „Проф. д-р Елисей Янев“ на МУ-Пловдив извършва обучение по HIV и СПИН на студенти-магистри и бакалаври, на специализанти и докторанти. Провеждат се образователни лекторати с общопрактикуващи лекари, медицински сестри и други медицински специалисти. В научен план в катедрата се разработват имунологичните проблеми на HIV инфекцията, както и касаещи смесените инфекции на HIV с други кръвнопреносими вируси.
На 1 декември нека отново бъдем съпричастни като медицинска общност към проблемите на хората, живеещи с HIV/СПИН, разпространявайки знания и участвайки пряко в диагностиката, лечението, превенцията и ограничаване на заболяването.
От СЗО призовават:
Всеки има право на качествени здравни услуги и ако правата на всички са защитени, светът може да сложи край на СПИН като заплаха за общественото здраве до 2030 г.
Доц. д-р Мария Атанасова, дм
Катедра по Медицинска микробиология и имунология „Проф. д-р Елисей Янев“
Медицински факултет, МУ – Пловдив
Началник Лаборатория по Вирусология при УМБАЛ „Св. Георги”-Пловдив