35 години от създаването на Катедрата по професионални заболявания и токсикология в МУ-Пловдив и Клиниката по токсикология

С Национална конференция по клинична токсикология с международно участие, проведена в началото на ноември, бе чествана 35-годишнина от създаването на Катедрата по професионални заболявания и токсикология и на Клиниката по токсикология на УМБАЛ „Свети Георги“ ЕАД-Пловдив.

Поздравителен адрес до академичния състав на Катедрата и колектива на Клиниката от името на Ректора на МУ-Пловдив проф. д-р Ангел Учиков, дмн прочете проф. д-р Силвия Цветкова-Тричкова, дм, зам.-ректор СДО на МУ-Пловдив.

От името на Изпълнителния директор на УМБАЛ „Свети Георги“ ЕАД проф. д-р Карен Джамбазов, дм поздравителен адрес до колектива за годишнината прочете проф. д-р Иван Дечев, дм, зам.-директор по ДЛД. Сред почетните гости, уважили юбилея, бяха доайените – доц. д-р Станка Андонова, дм и проф. Тоньо Шмилев, дм.

Поздравителни адреси бяха получени от Декана на Медицински факултет проф. д-р Мариела Генева-Попова, дм, и от студентите от Випуск 2007 година на МФ.

В тържественото слово по повод събитието, ръководителят на Катедрата и началник Клиника проф. д-р Светлан Дерменджиев, дмн отбеляза, че

първите публикации по проблемите на детската токсикология са направени през шейсетте години на миналия век, а първото издание на монографията „Отравяния в детската възраст“ на изтъкнатия наш учен, специалист и преподавател проф. д-р Христо Михов датира от далечната 1964 година. Монографията на проф. Михов има 5 издания на български и едно издание на руски език. Като съавтор и съредактор на две от тези издания участва проф. д-р Тоньо Шмилев, който продължава традициите на детската токсикология и понастоящем в Пловдив.

Уважението към историческата памет и нашите учители изисква да бъде подчертано, че Клиниката по професионални заболявания към Катедрата по терапия на вътрешните болести е създадена през 1966 г. от проф. д-р Петър Миронов.

В далечната 1989 година, по предложение на ръководителя на Катедрата и Клиниката по професионални болести доц. д-р Станка Андонова, дм, Академичният съвет на МУ-Пловдив взема решение да се разкрие нова клинична и академична структура. След създаденото от проф. Александър Монов през 1963г. в София първо по рода си специализирано токсикологично отделение към Научния институт за спешна и неотложна помощ „Н. И. Пирогов“, отделението по токсикология в Пловдив става втората клинична токсикологична структура у нас. Първоначално звеното функционира като отделение към Катедрата и клиниката по професионални заболявания. Уникалното на Пловдивския токсикологичен модел е съчетанието на реанимационната с терапевтична токсикологична лечебни дейности.

Най-дълго (от 1985 до 2007 година) ръководител на Катедрата по професионални заболявания и токсикология и на Клиниката по токсикология е била доц. д-р Станка Андонова, дм.

Освен нея, ръководители на катедрата и клиниката през различни периоди от време са били още доц. д-р Любомир Апостолов (1973 г.-1975г.), доц. д-р Добринка Атанасова (1975 – 1980 г.), д-р Кръстю Язов, кмн (1980 – 1985 г.), проф. д-р Янко Илиев (2010-2022г). В катедрата и клиниката работят доказани професионалисти и преподаватели като д-р Саша Кръстева-Запрянова, д-р Мария Пранчева, д-р Хаджиев, д-р Ангел Димитров, д-р Светла Цонева, д-р Лена Павлова, проф. Людмил Пейчев, дм, д-р Ефимия Чолакова, д-р Теодора Караиванова, д-р Людмила Авгарска, д-р Даниела Макулева, д-р Илия Аролски. Те предават щафетата на по-младото поколение лекари, които изграждат настоящия екип на клиниката: д-р Стоилка Туфкова, дм, д-р Мария Мурджева-Манолова, д-р Владимир Божилов, д-р Веселина Низамова, д-р Михаил Мазнев, д-р Михаела Перфанова.

За целия 35-годишен период през клиниката са преминали хиляди пациенти, спасени са стотици човешки животи. Обучени са хиляди студенти – бъдещи лекари, стоматолози, фармацевти, инспектори по обществено здраве, инструктори по диетично хранене, както и огромен брой лекари специализанти.

В катедрата са защитени 8 дисертации за придобиване на ОНС „Доктор“ и 1 дисертация за придобиване на НС „Доктор на науките“. Издадени са над 10 монографии, 3 учебника, 4 ръководства за обучение на студентите, вкл. на английски език, сборници с тестове по професионални болести, клинична токсикология и клинична алергология.

През годините отделението и катедрата претърпяха редица преструктурирания, но предмета и приоритетите на клиничната и академичната им дейности се запазва и до днес.

Колективите на катедрата и клиниката посрещат 35 години от своето създаване посветени на хуманността, отдадени на грижата за пациентите, с чувство за изпълнен професионален дълг, с амбиция да продължат традициите и да развиват успешно диагностично-лечебната и научно-преподавателска дейност.

Честита 35-годишнина! Поклон към Вашия труд!