Бъдещи акушерки на лов за великденски яйца



Бъдещи акушерки се впуснаха в предпразничното предизвикателство „Лов на великденски яйца“. Атрактивното състезание е част от календара за 80-годишнината на Катедрата по акушерски грижи. Ръководителят доц. д-р Милена Сандева поздрави участниците и изрази увереност, че ще проявят нужните съобразителност, бързина и математически познания.
Повече от 50 студенти от специалността се включиха в надпреварата, като всеки от тях си изтегли номер, който го разпредели в един от седемте отбора. За класиране в следващ етап участниците трябваше да проявят изключителна бързина. Старт на викторината с въпроси дадоха преп. Дарина Русчукова, ас. Златина Николова, гл. ас. Мариета Владимирова, преп. Адела Петрова, ас. Любомира Георгиева. Бъдещите акушерки не се затрудниха да отговорят кое е най-твърдото вещество в човешкото тяло, коя е билката, използвана в миналото и като отрова, и като козметично средство, от кое пролетно цвете е създадено българското лекарство „Нивалин“.

Останалите въпроси бяха свързани с бактерията „лактобацилус булгарикус“, БЦЖ ваксината, а на финала момичетата трябваше да отговорят кой е виновникът за откриването на сърдечния тон „отличник“. Правилният отговор, че това е проф. д-р Иван Митев излъчи отбора, който първи влезе в следващия етап на надпреварата, а именно да намери последователност от цифри чрез нелеко пресмятане: от удвоеното най-малко трицифрено, последвано от календарните месеци на човешката бременност, събрани с годините, на които се навърша пълнолетие. Отговорът се оказа телефонният номер на Катедрата по акушерски грижи.

След като набраха номера, участниците отново бяха предизвикани с въпрос: „Колко дни без сън водят до смърт?“. Без да ползват какъвто и да е жокер, те посочиха верния отговор – 11 дни.
Поредното препятствие бе листче с жокер от преподавателите за това къде е следващата точка в университета, на която да получат още въпроси. След всеки верен отговор те си тръгваха с шоколадово яйце. В катедрата по анатомия бъдещите акушерки трябваше да кажат кое в човешкото тяло лети със 160 км в час, а за правилния отговор „въздухът от кихането“ получиха следващ жокер за поредната точка за въпроси.

Студентите бяха изненадани с въпроси и в катедрите по психиатрия и акушерки грижи, в Медицински симулационен тренировъчен център и Библиотечно-информационен център.