Екип на изследователска група 3.2.1 по ПСНИИР-МУП участва в първи ЕuroFLOW зимен курс за напреднали върху анализ на минимална резидуална болест

Проф. д-р Маргарита Генова, дм – ръководител и водещ изследовател на изследователска група 3.2.1 „Минимална остатъчна болест чрез многопараметрична поточна цитометрия“ по ПСНИИР-МУП; проф. д-р Христо Тасков, дм и доц. д-р Хасан Бурнусузов, дм – членове на научния екип на групата, участваха в първи ЕuroFLOW зимен курс за напреднали върху анализ на минимална резидуална болест (1st EuroFlow Winter Course: Advanced Course on MRD Analysis). Събитието се проведе в Charles University, гр. Прага, Чешка република, в периода 18-22 февруари 2025 г.
Курсът за напреднали беше открит от проф. J.J.M. Van Dongen, координатор на 7 европейски мрежи в областта на диагностиката в хематоонкологията и имунологията, включително 3 консорциума, подкрепяни от ЕС и един от организаторите на курса: EuroClonality, EuroMRD и EuroFlow (от 2006- и сега), които са обединени в Европейската научна фондация за лабораторна хематоонкология.
Първият ЕuroFLOW зимен курс акцентира върху високонаучни теоретични презентации и множество уъркшопове за практически упражнения върху тематиката на съответните изследвания в областта на минималната резидуална болест при В-клетъчната остра лимфобластна левкемия, Т-клетъчната остра лимфобластна левкемия, хронична лимфоцитна левкемия и при мултиплен миелом.
Eкипът на изследователска група 3.2.1 по ПСНИИР-МУП и лично доц. Бурнусузов се запознаха с последните новости в диагностиката и имунологичното проследяване на тези заболявания, което включва и вече стандартизираните и одобрени панели на EuroFlow, както и работа със специализирания софтуер на програмата Infinicyte.
„Оценявам курса и работната среща като изключително полезни и важни с оглед бъдещото приложение на методиката и периодичния качествен контрол, с оглед постигане на високодостоверни резултати и в лабораторията на Катедрата по Педиатрия „Проф. д-р Иван Андреев“, заяви доц. Бурнусузов. Той участва активно в работна среща относно въпроси за качествения контрол и стандартизацията на флоуцитометричните изследвания и особено тези, свързани с изследването на минимална остатъчна болест чрез многопараметрична поточна цитометрия.
Доц. Бурнусузов проведе лични разговори с проф. J.J.M. Van Dongen, проф. Tomas Kalina и Ester Mejstrikova, водещи учени в областта на МРБ, които поеха ангажимент за бъдещо сътрудничество с научна група 3.2.1. „Минимална остатъчна болест чрез многопараметрична поточна цитометрия“ по ПСНИИР-МУП.