„Ако искаме да имаме повече донори, жените трябва да раждат първото си дете до 25 г., а второто до 28. Днешната българка отложи раждането на първото на 36 г. Новородените за миналата година са около 57 000, което е едва 17% от населението.“ Тази не особено оптимистична тенденция представи специалистът по репродуктивна медицина д-р Добринка Петрова на втората национална конференция за донорство на генетичен материал, на която Медицински университет – Пловдив днес бе домакин. Събитието е съвместна кампания между Изпълнителна агенция “Медицински надзор“ и фондация „Искам бебе“ под патронажа на проф. Цекомир Воденичаров, дмн и с подкрепата на Факултета по обществено здраве на МУ-Пловдив.
Реалната ситуация при донорството на репродуктивни клетки представи изпълнителният директор на Агенцията Иванка Динева. Според сравнителния анализ за периода 2021-2023 година броят на процедурите с донорски яйцеклетки е нараснал, което отразява увеличаващо се търсене. Броят на родените деца обаче намалява, което може да е индикация за промени в успеха на процедурите или други външни фактори. За миналата година са родени 138 деца от донорски яйцеклетки от донори, дарили в лечебни заведения в България. Тенденцията до септември 2024 г. е намаляване на даренията в наши лечебни заведения, показва статистиката. Донорите от чуждестранни банки са значително повече от тези у нас. Същото се отнася и за донорите на сперматозоиди. През 2023 г. се наблюдава леко увеличение, но като цяло броят остава недостатъчен спрямо нуждите на процедурите по асистирана репродукция.
Иванка Динева връчи почетни знаци във формата на сърце с надпис „Вашата добрина създава бъдеще“ на декана на Факултета по обществено здраве проф. д-р Мария Семерджиева, на доц. Милена Сандева – ръководител на катедра „Акушерски грижи“ и директор на Медицински симулационен тренировъчен център, както и на д-р Веселка Христамян – преподавател във Факултета по дентална медицина и инициатор на общинската програма за подпомагане на граждани с репродуктивни проблеми в Пловдив. Община Пловдив отпуска по 2500 лева месечно на двойки или самотно живеещи дами за лечение. За изминалите четири години финансиране са получили над 100 двойки, а родените деца са 32. В момента се разработва и програма за превенция на репродуктивните проблеми, уточни д-р Христамян, която е и общински съветник.
На форума бе дискутирана ролята на специалистите по асистирана репродукция в процеса по даряване на материал, ролята на акушерките и медицинските сестри, биоетичните аспекти на донорството на генетичен материал, страховете по оста реципиенти и донори, функциите на психолога при работа с донори и реципиенти.
Според данните, представени от акушер-гинеколога от УСБАЛАГ „Селена“ д-р Мирела Аладжова,1-2% от всички жени в репродуктивна възраст се сблъскват със състояния, които изискват използване на донорска яйцеклетка. Статистиката за България е следната: 145 000 двойки имат репродуктивни проблеми. 10 000 жени годишно се нуждаят от донорски яйцеклетки. Изискванията към тези, които даряват, са да бъдат между 18 и 38 години и да имат поне едно родено дете, да са здрави и да нямат наследствени заболявания, което се установява чрез детайлно медицинско и генетично изследване.