Гимназисти в Деня на отворените врати в МУ: Взели сме решение какво ще учим, затова сме тук

Няколкостотин гимназисти посетиха днес Медицински университет – Пловдив, който отвори врати за бъдещите кандидат-студенти, за да даде възможност да разгледат базата, да зададат своите въпроси и да се срещнат с преподаватели и студенти. Въпреки лошото време, ученици от Кърджали, Пазарджик, Габрово и Пловдив се възползваха от шанса да влязат във факултетите и да научат повече за специалностите, обучението и последващата реализация. Освен организирани от преподаватели по химия и биология цели класове, в Деня на отворените врати дойдоха и родители с децата си, а момиче от Русе пропътувало 7 часа с влак, въпреки обилния снеговалеж, за да не пропусне възможността да разбере подробности за университета, в който мечтае да учи.

90 на сто от 11-класниците от паралелка „Природни науки“ в Хуманитарна гимназия „Св.св. Кирил и Методий“ се оказва, че се готвят за приемните изпити в МУ-Пловдив. Елица е избрала „Дентална медицина“, тъй като има амбиция да се занимава с естетична стоматология. Дария пък е решила да влезе „Медицина“, тъй като иска да става общопрактикуващ лекар. Милица ще заложи на „Фармация“. Сред посетителите бе и 31-годишната Катя от Пазарджик, която е дипломиран технолог на храни, но решила тотално да смени попрището. Затова дошла на място да се запознае с обучението във Факултета по обществено здраве, тъй като се колебае между медицинска сестра и лекарски асистент. Засега е сигурно, че записва подготвителния курс по етика, за да се готви за изпитите.

Експерти от „Учебен отдел“ посрещнаха учениците и ги съпроводиха до Музея на медицината, където научиха любопитни подробности за първите инструменти за лечение, за развитието на медицината през вековете и други любопитни факти, свързани с историята на МУ-Пловдив и откритите археологически находки и артефакти. В Аудиторния комплекс посетителите гледаха видео прожекция за университета, посетиха Медицинския симулационен тренировъчен център, предлагаща условия за развитие на практически умения за студенти, специализанти и специалисти от различни медицински специалности, Катедрата по анатомия и Факултета по дентална медицина. Специална организация бе създадена и в Медицински колеж за желаещите да се обучават в специалностите там.