Как квартал „Капана“ се превръща в едно от най-забележителните места в Пловдив през последните години и, наред с обновяването си, пази архитектурните и занаятчийски спомени от миналото. В историята на популярния квартал на творческите индустрии се потопиха студентите от Медицински университет – Пловдив, които се включиха в третия културен тур в рамките на проект ACCESS. Инициативата залага на серия от поетапни активности за информиране, включване и социализиране на студентите към града и живота в него във всичките му аспекти.
Обиколката в „Капана“ започна с кратък разказ за града във времената на Османското владичество и важните сгради, намирали се по днешната Малка главна и в квартала. Участниците в тура се запознаха с турбулентната история на „Капана“ през социализма и с вълнуващото му развитие около избирането на Пловдив за Европейска столица на културата. Видяха как стрийт артът се е превърнал в неразделна част от атмосферата на тази част на града и откриха историята на самото място в графитите. Студентите посетиха магазин за плетива в самото сърце на квартала, където научиха повече за традиционните занаяти. Всеки от тях имаше възможност също да си изработи малък сувенир за спомен в Art Studio Giovanna и да се докосне до кожарството.
Целта на проект ACCESS е студентите да станат част от обществения, социален и културен живот на града, тъй като по-голямата част не познават Пловдив извън университетските си занимания, неговата история и култура и не участват активно в съвременния живот.