Над 100 студенти по медицина разпределени в групи ще преминат през четири модула – практически, симулационен, лекционен и за меки умения в рамките на организираната от студенти за студенти Втора национална студентска академия по миниинвазивна и роботизирана хирургия (12 – 15 април 2025 г.) в МУ-Пловдив
„След успеха на пилотно издание, във втората ни академия всичко е двойно“ смятат организаторите. Двойно повече регистрирани участници, над 116 от цялата страна, двойно повече привлечени лектори, включени са и още две университетски болници УМБАЛ „Пълмед“ и УСБАЛАГ „Селена“, в които ще се проведат операции на живо. Двойно повече са демонстрациите и практическите workshops.
От името на Ректора на МУ – Пловдив, проф. д-р Ангел Учиков, и на Академичното ръководство приветствие при откриването на академията поднесе проф. д-р Росен Димов, дм – зам.-ректор по университетско-болнична координация на МУ-Пловдив, завеждащ Клиниката по хирургия в УМБАЛ „Каспела“ и заместник-директор на Медицинския симулационен и тренировъчен център.
Негова бе и откриващата лекция „Минало, настояще и бъдещи перспективи пред хирургията“. Оказа се, че водещият хирург съвсем съзнателно е избрал да представи тази своя лекция, която е изнесъл като публична още през 2015 година, при заемането на АД „Професор“. Идеята на професора бе да представи това, което преди десетилетие е било перспектива и предизвикателство пред хирургията, как се е развило днес до навлизането на роботизираните хирургични системи da Vinci – от иновационно до вече реално и утвърдено хирургично оборудване и техника.
Проф. Димов, във втората част, запозна подробно присъстващите с роботизираната хирургична система Da Vinci и нейните все по-усъвършенствани версии и инструментариум. Бъдещите специалисти научиха за всички предимства – за хирурга, за пациента, за обществото на все още неавтономните роботизирани системи. В лекцията си проф. Димов, демонстрира с видеа интересни клинични случаи, като не спести и предизвикателствата, пред които неминуемо ще ни изправят навлизането на технологиите, изкуственият интелект. Все по-важно е мястото и развитието на curriculum-а на обучението по специалността, развитието на тесни, високоспециализирани хирургични умения, както и морално-етичните перспективи, които са най-серозният аргумент пред всеки хирург.
В последвалата дискусия поканените гост-лектори хирурзи – проф. Димов, заедно с доц. д-р Ганчо Костов, дм (УМБАЛ „Каспела“) и доц. д-р Атанас Баташки, дм (УМБАЛ „Свети Георги“), споделиха лични наблюдения за хирургичната си практика и отговаряха на въпроси от аудиторията. Те подчертаха, че настоящият интерес към хирургията от страна студентите, трябва да бъде запазен и култивиран, за да спре тенденцията за отлив от специалността обща хирургия. Специалистите вдъхновиха бъдещите хирурзи в залата да отстояват избрания път, да не губят надежда, да се борят за идеите си, когато са стойностни, и да са отворени за новостите, защото парадигмата в Хирургията е много динамична.
В следващите два дни – студентите ще присъстват на живо в операционната зала на УМБАЛ „Каспела“ и ще наблюдават 2 планови колоректални хирургични процедури с роботизираната система Da Vinci. В операционния блок на УМБАЛ „Св. Георги“ (Втора клиника по хирургия, Клиниките по кардиохирургия, неврохирургия, урология, Първа клиника по хирургия) и под модерацията на доц. Ат. Баташки студентите ще наблюдават ендоскопски операции.
Обучения, трейнинги и практикуми ще се проведат още и в Медицинския симулационен тренировъчен център на МУ (гастроентерология и кардиология, урология и хирургия), както и в Катедрата по Анатомия, хистология и ембриология (хирургичен шев).
По време на академията е предвидена интересна социална програма. След първото издание през миналата година организационният комитет на събитието от Асоциацията на студентите по медицина в Пловдив е с амбицията то да стане традиционно и с международно участие.