И в юбилейната година, когато чества своята 80-годишнина, Катедрата по медицинска биология спази традицията за публично представяне на изявени студенти от първи курс, които да изложат своите атрактивни гледни точки и презентации по интересни биомедицински теми. Така те за първи път се докосват и до научноизследователската работа с менторството на преподавателите от Катедрата.
Презентиращи студенти първокурсници:
Цвета Должикова с тема „Автоимунните заболявания – предателство на имунната система“
Илиян Милев с тема „Ракът-перфектната еволюция“
Джакомо Алиберти с тема „Генетично инженерство“
Селин Бектеш с тема „Машината в човека или човекът в машината“
Александра Стоянова и Меглена Вълева с тема „Биометрика/IQ-Кой определя нормата?“
Окуражени от менторите: ас. Елеонора Ковачева, дб, гл. ас. Мария Гевезова, дб, гл. ас. Милена Драганова, дб, гл. ас. Йордан Сбирков, дб и гл. ас. Яна Феодорова, дб студентите от първи курс представиха своите разработки пред препълнената аудитория от преподаватели, колеги, ученици и приятели.
В интересните презентации имаше и много провокации за дискусия– какъв си, ако ти кажат „Ти си машина“; Какво можем да вземем от перфектната еволюция на рака в социалния си живот; Еволюционната медицина е бъдещето на онкологията; Защо не можем с генно инженерство да променим генома на маларийния комар, за да не предава малария; Машината в човека („умни“ протези, бионично око, изкуствено сърце) и човекът в машината (робот с „човешки“ мозък от неврочипове) – къде е границата?; Кое е това ключово човешко качество, което роботът не притежава; Защо лекарят никога няма да бъде заменен от най-съвършения робот; Наследява ли се или се изгражда интелектът; Умен ли си, ако си интелигентен.
На въпроса какво правят студентите, когато не учат, отговори студентът от 2 курс Ованес Мурадян – миналогодишен презентатор, който представи създадения клуб по молекулярна биология „BioNexus”. Подкрепени от своите преподаватели проф. Виктория Сарафян, доц. Николай Мехтеров, те създават клуба в началото на годината. В неформалната структура участват студенти с интерес към науката, които разглеждат теми, изискващи проучване и научноизследователски подход. Така те допълват и надграждат знанията си над основния курс със съвременни гледни точки, иновативни модерни технологии. Изборът на теми е според интереса на членовете и това е клубният учебен план, който следват. Изводът за BioNexus-ите – оказва се, че когато не учат, студентите пак учат, но в детайли, по интереси и заедно. Клубът е отворен за всички желаещи и се събира на всеки две седмици, за два лекционни часа, в конферентната зала на 2-ри етаж в Учебен корпус 1.
Ал-Мамун Грайри и Ованес Мурадян, второкурсници по медицина, бяха подготвили онлайн игра с публиката в платформата Kahoot. Предизвикателният куиз с въпроси по молекулярна биология и интригуващата игра за откриване на най-дългата дума термин чрез зададени букви оживи залата.
Второкурсниците Дарина Дилянова и Яна Домусчиева прочетоха своите есета от „Сборник с есета по медицинска биология 2024“, за силата на човешката душевност, която е в основата на лечителското изкуство. „Човекът винаги ще е създател на неодушевения свят, създател, а не създание. За да можем да лекуваме причината, а не симптома, най-важното нещо за един лекар е да си отговори на въпроса защо? В Катедрата по медицинска биология ни учат винаги ние да задаваме въпросите, защото без тях AI е просто един компютър“, категорични бяха студентите.
За 12-та поредна година Катедра „Медицинска биология“ демонстрира, че традиционният интерес към науката, представен по нестандартен и непринуден начин, ще продължи да привлича все повече млади и мотивирани хора. На събитието присъстваха гимназисти от 9. клас с интереси в областта на биологията и медицината.
Водещ на събитието – Екатерина Кисова, студент по медицина, 3ти курс. Наред със забавните игри и награди, за доброто настроение на участници и публика допринесоха музикалните изпълнения в началото и края на събитието. Изпълненията на поканените музиканти Веселина Бързева – цигулка и Сона Фесчиян-Драганска – пиано внесоха стил и класа на академичното събитие. Със своето изпълнение на пиано Илия Пиринчев, първокурсник по дентална медицина, допълни празничната атмосфера.