Кой и как изгражда културата за безопасност на пациентите в медицината и в България

Като част от ежегодната инициатива Eвропейска седмица на общественото здраве (EUPHW), организирана и координирана от Европейската асоциация по обществено здраве (EUPHA), бе дискусионната среща на тема „Безопасността на пациента – ползите за общественото здраве“. Специалното събитие бе по инициатива на Катедрата по здравен мениджмънт и икономика на здравеопазването към ФОЗ, като част от юбилейния календар с прояви бе посветено и на честването на 80-годишнина на МУ – Пловдив. Така университетът стана част от тазгодишното издание на Eвропейската седмица на общественото здраве (12-16 май 2025 г.) с основна цел да се повиши осведомеността по най-важните теми за общественото здраве; да се създава доверие и да се развива иновативно сътрудничество между всички специалисти на регионално, национално и европейско равнище. Общата тема на събитията тази година е „Иновации за изграждане на устойчиво бъдеще“.

В представените доклади темата за изграждане на култура на безопасност на всички нива на оказване на медицинска помощ и грижа бе разгледана многоаспектно (социално, организационно, комуникационно) и от всички ракурси и сравнена с подреждането на сложен пъзел. Бяха набелязани основните проблематични моменти за спазването и мониторирането на мерките за безопасност и се акцентира на принципа „ефект на айсберга“ – видимите и невидимите нива в този динамичен непрекъснат процес.

С откриващата си лекция на тема: „Възникване и развитие на култура на безопасност на пациента. Рискове и ползи от докладването на грешки в България“ ръководителят на Катедрата по здравен мениджмънт и икономика на здравеопазването проф. д-р Росица Димова, дм, направи пространен исторически обзор на проблематиката от Древна Месопотамия до последните трендове в наши дни. Във Великобритания се отчитат 850 000 грешки за година, а според данни на СЗО при 8% до 12% от хоспитализираните. Бяха представени резултатите от проведени национални срезови проучвания и изводите от тях. Културата на безопасност на пациентите е ангажимент на целия медицински персонал и се базира на спазването на правилата за добри медицински грижи. Общата цел при съобщаването на медицинските грешки е в посока ограничаването на последствията от небезопасни действия. Нулева толерантност към недобрите практики (липсата на правила, нарушаването на протоколи, неспазването на стандартите и алгоритми).

В програмата участваха още: Доц. Миглена Търновска, дм с доклад за етичните дилеми при докладване и разгласяване на медицински грешки; Доц. Милена Владимирова, дм от Националния център по обществено здраве и анализи представи добри практики от България за безопасност на пациента и акцентира на Глобалния план за действие на СЗО 2021 – 2023; Дора Пачова от Център за здраве и образование „Едикта“, експерт към СЗО, се спря на интегративния подход в медицината за пациентската безопасност; Таня Алваджиева – експерт по комуникативни умения, разгледа методи и техники как да бъде подобрена комуникацията между лекари и пациенти.

Дискусията се проведе в хибриден формат и бе модерирана от професор Димова. Гости на форума бяха: доц. Димитър Мирчев, диф, директор на ДЕСО, доц. Тихомир Дерменджиев, дм – директор на Комплексния онкологичен център в Пловдив, д-р Георги Цигаровски – председател на Районната колегия на Български лекарски съюз в Пловдив, Мария Богоева – главна медицинска сестра на УМБАЛ „Свети Георги“. Присъстваха преподаватели, студенти, лекари и заинтересовани специалисти.