Литературно четене събра преподаватели творци от ДЕСО

Литературно четене под мотото „Създаването е щастие“ събра тази вечер преподаватели творци от Департамента за езиково и специализирано обучение и студенти. Събитието е част от многобройните инициативи по повод 25-годишнината на ДЕСО и 80-годишнината на МУ-Пловдив.

В ролята на водещи влязоха първокурсниците от Факултета по дентална медицина Диана Комитова и Николай Катранджиев. Те откриха рецитала с посланието на писателя проф. Вера Мутафчиева, че литературният свят е малко по-добър от действителността, която ни заобикаля“.

Поздрав от името на директора на ДЕСО доц. Димитър Мирчев отправи преподавателят Ивана Витанова. „Ако искаме да опишем същността на нашата дейност в университета, на първо място ще споменем езиковото обучение, но заедно с него изпъква една значима оживотворяваща дейност, дейност на духа и творчеството. Тя показва таланта и силата на словото, осмисля нашето съществуване. Във време, когато светът се променя динамично, хора като Вас напомнят за вечните ценности – красота, свобода на духа и любовта. Чрез труда си помагате за съхраняването ха духовността, традициите и културната идентичност на нашето общество, провокирате мисълта и докосвате сърцата ни“, се казва в поздравителния адрес.

Първото стихотворение, което даде начало на литературната вечер, бе „За смисъла“ на ст. преп. Маргарита Димитрова. То бе прочетено от студентите Елени Антонакуди и Васил Пейковски.

Последва поезия от преп. Мими Михайлова: „Нямам чара на жена“ и „Жал“, която представиха студентките Йоана Стоилова и Фатима Дурак. Диана Комитова и Пламена Дюлгерова пък изпълниха „Сбогуване с небето“ и „Свиден спомен“ на преп. Емилия Митева.

Старши преп. Добринка Паскалева беше представена от Асена Павлова и Стефани Съйкова със стиховете “Изправяне на пръсти“, „Крача, но не стъпвам“.

„Една жена“ и „Главната“ на преп. Борис Пасков прозвучаха в изпълнение на студентите Васил Григоров и Николай Катранджиев.

Поезията отстъпи път на прозата и първият разказ бе на преп. Снежана Цвяткова „Разказ за (не)далечното бъдеще“. След него последва емоционалното „Писмо до татко“ на преп. Диана Мъркова, спечелил 43. национален студентски литературен конкурс „Боян Пенев‘‘ в раздел „Белетристика“.

Не по-малко размисли предизвика разказът на ст. пр. Антоанета Павлова „Незанемелите спомени“, също спечелил награда от конкурс с жури в състав проф. Боян Биолчев и проф. Валери Стефанов.

Четенията продължиха със ст. преп. д-р Веселин Александров, който представи приключение си в Япония и описа своя път в Камино-Ком-Емине-Кумано Кодо: дневникът на една инфлуенсърка без Instagram и един водач без лиценз“.

Публиката чу и превод от португалски на „Преместването“ на Оридес Фонтела, направен от преп. Иван Петров.