Новият декан на Фармацевтичния факултет е доц. маг.-фарм. Калин Иванов, дф

Доц. маг.-фарм. Калин Иванов, дф е новият декан на Фармацевтичния факултет. Той бе избран с 55 от гласовете на Общото събрание на Факултета, който ще ръководи през мандат 2023-2027. За втория кандидат и досегашен декан – проф. Пламен Загорчев, дб, дбн, вота си дадоха 27 от делегатите.

„Благодаря за избора. От днес официално закривам лагерите и ще работим заедно. Пожелавам успех на всички. С добронамереност и обединени ще постигнем устойчивото развитие на Фармацевтичния факултет“, обърна се към колегите си доц. Иванов. Мандатната му програма е под мотото „Визия, професионализъм, отговорност, добронамереност, прозрачност и равнопоставеност – гаранция за устойчиво развитие“. Той е ръководител на катедра „Фармацевтична химия и фармацевтичен анализ“.

Актуализиране на учебните програми и практически ориентирано обучение в крак с динамичното развитие на фармацията, създаване на специализирани компютърни зали с актуален софтуер и хардуер, необходим за работа в реална аптека, и на добре оборудвани лаборатории, стимулиране на участието в научноизследователски проекти и ефективно използване на наличната високотехнологична апаратура са част от приоритетните задачи, посочени от доц. Иванов. В програмата му за управление е заложено привличането на гост-лектори от водещи университети в чужбина, контрол на качеството чрез външно и вътрешно оценяване, обявяване на конкурси за нови академични длъжности, тясна колаборация с катедрите, ръководството на Медицински университет и съсловните организации.

Отчетен доклад за изминалия четиригодишен мандат направи деканът проф. Пламен Загорчев. Във факултета се обучават 732 студенти. Въведена е нова дисциплина „Епидемиология на инфекциозните болести“. Увеличен е броят на публикациите с импакт фактор. Факултетът е участвал в ключови за университета проекти като ПЕРИМЕД и Програмата за стратегически научни изследвания и иновации за развитието на МУ-Пловдив. Проф. Загорчев изтъкна обновяването на двете основни катедри и подчерта, че за ремонти дейности са били отпуснати 150 000 лева от бюджета на висшето училище. Изграден е и Симулационен център с 2 секции – симулационна аптека и обучителна среда за ключови компетентности. Общата сума за подобряване на материалната база на Факултета е стигнала 3,3 млн. лева. 3,8 млн. лева са средствата по проекти, които са били вложени за нова апаратура, програмни продукти и софтуер. На финала е изграждането на виртуална лаборатория „чиста стая“. Сключени са нови сътрудничества с Университета във Валенсия и Калифорнийския университет.