С музикално-поетичен спектакъл бе отбелязан Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност в Медицински университет – Пловдив. Честването бе реализирано от преподавателите на Департамента за езиково и специализирано обучение с участието на студенти от различни специалности.
„Да познаваш българския език, история, култура и традиции е не само въпрос на знание, а на духовна принадлежност. Днес е налице опит за подмяна на ценности, отбелязването на чужди празници се възприема безпристрастно и с лекота. Чия е отговорността как да съхраняваме идентичността си? Отговорността е на всеки от нас, носителите на словото. Чрез събития като днешното ДЕСО изразява своята постоянна ангажираност да утвърждава българския език като език на любовта и разбирателството. Имаме морална отговорност да продължаваме делото на Кирил и Методий, за да я има България и да пребъде“, каза в словото си директорът доц. Димитър Мирчев.
Поздрав от името на академичното ръководство отправи зам.-ректорът по учебната дейност проф. д-р Веселина Горанова.
„Уважаеми преподаватели, вие сте мисионерите, които ежедневно доказват на младите хора в аудиториите, че езикът възвисява и обединява, че за него няма граници и континенти. Да бъдеш учител винаги е предизвикателство, защото носиш отговорност да очертаваш правилния път сред толкова много посоки, да бъдеш опора, да вдъхваш смисъл и вяра“, се казва в поздравителния адрес от името на ректора проф. д-р Ангел Учиков.
Ролята на водещи на събитието под мотото „Когато истината и любовта говорят на български език“ бе поверена на Далия – първокурсник по дентална медицина, и на Константин, който е студент по медицина в четвърти курс, израснал във Франция, но избрал да се върне да продължи образованието си в родината.
Началото на спектакъла бе дадено с откъс от трактата „За буквите“ на Черноризец Храбър в изпълнение на преподавателя по латински Кирил Темелков.
Стихотворения на Атанас Далчев и Елисавета Багряна, посветени на родината, четиристишия за историята и народа ни на Дамян Дамянов, поетични строфи за българина от Георги Константинов и Добромир Тонев, както и любовна поезия от Надежда Захариева, Веселин Ханчев и Георги Константинов прозвучаха в изпълнение на студенти.
„Защо честваме нещо толкова крехко, ръкотворно и неръкотворно, като буквите и езика? Какво друго е останало от 9-и век насам, което продължава и днес… Цели 12 века пазим тези трийсетина букви, пренасяме ги и – от Възраждането насам – ги празнуваме. Не е ли това чудо?“, припомниха думи на писателя Георги Господинов двамата водещи.
Емоционален финал на празника поставиха трите изпълнения на Хора на пловдивските момчета с диригент Борислава Благоева – „Де е България“, Химн на Пловдив и Химн на Кирил и Методий.
В края на тържеството бяха отличени победителите в студентския конкурс за превод от френски език на художествен текст от лекар писател. Голямата награда на ДЕСО – издигане с балон над Пловдив, и специалната награда на AUF-Bulgarie бе присъдена на Пламена Владимирова – студентка в специалност „Приложна лингвистика“ на Пловдивския университет. На първо, второ и трето място бяха класирани Виолета Станчева (МФ, 4 курс), Славена Георгиева (МФ, 1 курс), Еда Халибрям (МФ, 3 курс) и Гергана Данчева (ФФ, 2 курс).
С благодарност за екипната работа и креативност през годината, в която ДЕСО чества 25 г., директорът доц. Димитър Мирчев връчи грамоти и подаръци на изявени преподаватели. С почетен плакет бяха удостоени предишните директори проф. д-р Иван Дечев, доц. Дияна Милиева и доц. Светла Пачева.