Проф. д-р Таня Денева от Катедрата по клинична лаборатория на Медицински университет – Пловдив и професорите от Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“ Юрий Янакиев и Кирилка Тагарева получиха отличие за представен от тях доклад на Световния конгрес по психология в Прага. Изследването, по което са работили, е на тема „Диагностика на тревожност, депресия и стрес при пациенти с COVID-19“. Проф. Денева има магистърска степен и по приложна психология.
Стресът, свързан с коронавируса, е водеща причина за отрицателно въздействие върху глобалното психично здраве, смятат учените. След пандемията от COVID-19 се наблюдава увеличаване на броя на психичните разстройства, свързани с тревожност, депресия, дистрес и агресивно поведение. Проучванията показват значително ниво на безпокойство, страх и разочарование по време на пандемията в сравнение с проучванията преди това.
В тази връзка оценката на нивата на стрес върху психологическото здраве при пациенти с коронавирус става повод за изследването. Проучването включва 80 пациенти с тежка форма на заболяването при постъпване и на 10-ия ден след хоспитализацията, както и контролна група от здрави лица.
Пациентите показват високо ниво на стрес. Докато всички участници от контролната група са с ниско до умерено ниво на стрес. По отношение на тревожността като състояние 35,2 % и 58,9 % от пациентите дават положителен резултат. При 5,9 % от пациентите се отчита висок резултат на тревожност. При 22,5 на сто от изследваните са установени леки, а 7,8% са с умерени депресивни състояния.
„Данните от нашето проучване показват, че тревожността и депресията допринасят за комплексното изследване на отрицателното въздействие на стреса, свързан с COVID-19“, обобщава проф. Денева. По темата за оценка и влиянието на стреса върху психичното и физическото здраве тя работи през последните 5 години с проф. Юрий Янакиев и има редица публикации в списания с импакт фактор, реферирани в световни база данни.