Ректорът на МУ-Пловдив и президентът на USERN подписаха споразумение за членство в световната научна мрежа

Ректорът на Медицински университет-Пловдив проф. д-р Ангел Учиков и президентът на Универсалната мрежа за насърчаване на образованието и научните изследвания (USERN) проф. Томасо Дориго подписаха днес споразумение за членство. Двамата сключиха договора по време на официалното откриване на 9-ия конгрес на USERN – мрежа, която обединява първия 1% от най-добрите учени във всички научни области. Сред членовете на консултативния съвет има повече от 620 топ изследователи, включително 19 Нобелови и 2 Абелови лауреати. Общият брой на членовете в мрежата надхвърля 220 000.

Сътрудничеството предвижда координиране и изпълнение на научни програми, обмен и обучение на учени, споделяне на информация, технологии и добри практики в подкрепа на образователни и изследователски дейности, провеждане на срещи, семинари и конференции, съвместни публикации на статии, възможност за съвместни научни проекти.

Ректорът благодари за доверието МУ-Пловдив да бъде домакин на 9-ия конгрес и изрази увереност, че предстоящите три дни на международния форум ще бъдат изключително ползотворни, а участниците ще споделят своя опит и ще дебатират по актуални и значими теми като изкуствения интелект в помощ на медицината, разкриването на тайните на човешкия мозък, най-модерните тенденции в хирургията.

„Самият факт, че тук присъстват едни от най-добрите световни учени във всички научни области ни прави горди, но едновременно с това ни задължава да оправдаем гласуваното доверие и да отговорим на високите очаквания на нашите колеги и партньори. Със смелото начинание да организираме това събитие, Медицински университет-Пловдив и USERN доказват, че България може да бъде част от световната наука“, каза проф. Учиков.

По време на брифинг с медиите президентът на USERN подчерта, че организацията успява да обедини уникални учени от 22 научни дисциплини, които разбират важността на глобалното сътрудничество и го прилагат в своите интердисциплинарни изследвания. „USERN и това събитие са още един опит да съберем изследователите и да ги стимулираме да правят „наука за хората“, каза италианският физик на елементарните частици проф. Томасо Дориго, чиято работа е свързана предимно с експерименти във физиката на високите енергии. Научните му интереси включват разработването на техники за анализ на данни и приложенията на изкуствения интелект, търсенето на нова физика отвъд стандартния модел.

Професорът по клинична имунология Нима Резаи, основател на USERN, изрази задоволството от организацията и добави, че изборът на Пловдив за домакин е в резултат на припознаването на града като мултикултурен и ярък пример в потвърждение на философията на USERN за основополагащата роля на интердисциплинарното сътрудничество и мотото „Наука без граници“.

„В рамките на 9-ия конгрес ще се дискутират проблеми от всички клонове на науката и комбинации от цялата научна палитра – от астробиология до психология, от медицина до геофизика и антропология. Първото впечатление за Медицинския университет в Пловдив, което напълно оправдава избора му за домакин на това важно събитие, е за средище на култура и наука в едно“, каза проф. Резаи – ирански учен, известен с работата си в клиничната имунология, първичния имунодефицит и инфекциозните заболявания. Той е изследовател, който се фокусира върху механизмите на имунната система и тяхната роля при заболяването. Има множество публикации за първични имунни дефицити и имунотерапия на рак. Участва в инициативи за подобряване на глобалното здравеопазване и образование в областта на медицинските науки.

В брифинга взе участие и проф. Тимъти Лайънс – изтъкнат професор по биогеохимия в Катедрата по науки за земята в Калифорнийския университет. Основните му изследователски интереси са астробиология, геобиология, биогеохимични цикли във времето, древен климат, търсенето на живот извън нашата слънчева система. Проф. Лайънс помага за управлението на новата астробиологична пътна карта на НАСА. Той изтъкна, че въпреки дългогодишното си членство в организацията, за първи път присъства на живо и е особено впечатлен, както от организацията, така и от домакинството. Световноизвестният учен сподели, че в основата на неговата дисертация в Йелския университет е изследването на Черно море преди години и сега е горд от идването в Пловдив, където се чувства като у дома.

Д-р Ивановска, като посланик на ЮСЕРН за България, подчерта, че организацията на това мащабно световно събитие с участието на 140 учени и домакинството на МУ – Пловдив са голяма чест и предизвикателство.

„По време на международния конгрес ще бъдат представени и едни от най-важните приоритетни цели, върху които работят научноизследователските екипи на университета, свързани с развитието на иновации в ключови области по стартиралата през 2023 г. „Програма за стратегически научни изследвания и иновации за развитие (ПСНИИР)“, подчерта зам.-ректорът по проектна дейност на МУ-Пловдив проф. д-р Николета Трайкова. Стратегическата за МУ – Пловдив програма е насочена към разширяване на съществуващия капацитет и приоритизиране на перспективни иновационни дейности и проекти – „Молекулярна прецизна медицина – диагностични и терапевтични стратегии“; „Здраве и качество на живот в зелена и устойчива среда“; „Транслационни и изчислителни невронауки“; „Дигитално направлявано познание и когнитивно профилиране“ и др.

Проф. Трайкова, заяви още, че 9-ият Конгрес е от изключително значение за стратегическото развитие на науката и научноизследователската дейност в университета. В рамките на ПСНИИР МУ-Пловдив има 5 приложни проекта от първата сесия и 14 приложни проекта от втората, като в тях са включени голям брой водещи учени, млади изследователи и докторанти, включително и много активно участие на студентите от МУ.

Зам.-ректорът по научноизследователска дейност проф. д-р Мария Токмакова изтъкна, че в научната програма, която е съставена спрямо европейските стратегически документи за научни изследвания, ще се изявят също млади учени, работещи по тези проекти, което ще допринесе за бъдещото им кариерно развитие.

Тя определи авторитетното научно събитие като „първия достоен символичен подарък по повод 80-годишнитата на Медицински университет – Пловдив, която предстои през 2025 г. Проф. Токмакова обяви и подписването на споразумението между университета и международната мрежа като перспектива за бъдещи партньорства между изследователи от МУ – Пловдив и световни учени.