Заключителна научна конференция на Медицински университет – Пловдив по Проект ПЕРИМЕД
В началото на тази седмица – на 4 и 5 декември в Пловдив се проведе заключителната научна конференция на Медицински университет – Пловдив по Проект Център за компетентност „Персонализирана иновативна медицина (ПЕРИМЕД)“. Проектът е финансиран от ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие.
Бюджетът на Проекта беше 23 472 018,71 лв., от които 19 951 215, 91 лв. финансиране от ЕС чрез Европейски фонд за регионално развитие и 3 520 802, 80 лв. национално съфинансиране.
Успешното реализиране на проекта беше в резултат на съвместната работа в продължение на седемдесет месеца на тримата партньори – Медицински университет – Пловдив, ПУ „Паисий Хилендарски“ и Института по минералогия и кристалография „Акад. Иван Костов“ към БАН.
Конференцията „Персонализирана медицина – индивидуализиране на лекарствената терапия за повишаване на лекарствената ефективност“ беше организирана от водещия партньор по проекта – МУ-Пловдив. На откриването на събитието проф. Георги Вайсилов, изпълнителен директор на ИА „Програма за образование“ изрази увереност, че работата на вече изградените Центрове за компетентност и върхови постижения ще продължи и през новия програмен период, като целта ще е да се търси максимално бързо приложение на научните резултати, за да бъдат въведени в лечението на пациентите.
Проф. д-р Мариана Мурджева, координатор на Проекта, направи обзор на цялостната дейност, създадената инфраструктура и изследователски лаборатории, както и на постигнатите резултати по шестте работни пакета на МУ-Пловдив.
Проф. Невена Милева, зам.-ректор на ПУ „П. Хилендарски“ и член на Управителния борд и научен съвет на проекта отбеляза, че двете висши учебни заведения са дългогодишни партньори с изключително ползотворно сътрудничество по десетки проекти, реализирани през годините.
В двудневната програма бяха представени разработки в приоритетните научни области за Центъра: Прилагане и развитие на метода на флоуцитометрично проследяване на минималната резидуална болест при деца с остра лимфобластна левкемия; Генетика на онкологичните заболявания и прецизна онкология; Персонализиран мониторинг при критично болни пациенти; Микро и наноносители на лекарства с цитостатичен ефект.
Участие в събитието взеха и авторитетни гост-лектори от научни центрове и университети в Европа – Hadassah Hebrew University, Израел; Karolinska Institute, Швеция; University Hospital Centre “Sestre milosrdnice”, Хърватска и Server.Net, Италия.
В конференцията се включиха над осемдесет водещи изследователи, млади учени, специализанти и студенти от Медицински Университет – Пловдив, както и от партньорските организации от ПУ„Паисий Хилендарски“ и Институт по минералогия и кристалография при БАН и създадените високотехнологични лаборатории.
Постигнатите високи резултати и създадените партньорски разработки са отлична предпоставка за бъдещи научни изследвания и тяхната комерсиализация и последващо развитие на Центъра по компетентност „ПЕРИМЕД“.
Проф. Мурджева за Новата европейска иновационна програма и значението и за Проект „Център за компетентност „Персонализирана иновативна медицина“
Медицински университет – Пловдив: Лаборатория „Лекарстводоставящи системи и персонализирана медицина“
ПУ „Паисий Хилендарски“: Лаборатория по биосензори.
Представители на ЕК с висока оценка за напредъка по проект ПЕРИМЕД
Медицинският университет – Пловдив посрещна делегация от седем представители на Европейската комисия и от Изпълнителната агенция по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, ръководена от проф. дхн Георги Вайсилов – Изпълнителен директор.
Целта на посещението беше да се направи оценка на напредъка от изпълнение на дейностите по проект „Център за компетентност „Персонализирана иновативна медицина (ПЕРИМЕД)“ (BG05M2OP001-1.002-0005), финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от ЕС чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове.
Представители на Европейската комисия, ГД „Регионална и селищна политика“ /DG REGIO/, бяха Agnès MONFRET – ръководител на Отдел „Регионална политика“, и Елизабет Киркорова от същия отдел. От страна на управляващия орган участваха представители на Ръководството и на отделите по верификация, финансово планиране, администрация и управление.
Активно участие взеха и членове на Научния съвет от партньорските организации – Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и Института по минералогия и кристалография-БАН, София, както и изследователи от научните програми.
Във фокуса на срещата бяха постиженията и индикаторите за изпълнение на проекта за периода след изграждане на научната инфраструктура.
Представителите на Научния съвет обобщиха резултатите във всяка от партньорските организации с презентации и видео материали от осем високотехнологични научни лаборатории. Проф. д-р Мариана Мурджева – координатор на Проекта и ректор на МУ-Пловдив, представи перспективите за оставащите проектни месеци и набеляза мерките за устойчиво продължение на Центъра.
Планирани са: защита на интелектуалната собственост за научните иновации, утвърждаване на портфолиото на новата структура и привличане на заинтересовани потребители и бизнес структури за ефективно сътрудничество и комерсиализация на продуктите на Центъра.
Делегацията посети изградената Система за клетъчно сортиране в Катедрата по медицинска микробиология и имунология „Проф. д-р Елисей Янев“ при МУ-Пловдив, използвана за изследване на минимална резидуална болест при деца с остра лимфобластна левкемия.
Бяха представени текущите постижения в сферата на мониторинг на критично болни пациенти и демонстрирани в реално време случаи от web базираната система в Катедрата по анестезиология, спешна и интензивна медицина, на чиято територия е изградена системата.
Дискусията по темата обхвана перспективи за използване и приложение на събраната досега информация за дигитализация на процеси за оптимално взимане на решение в хода на лечебния процес.
Разгледани бяха и новите технологии в Медицинския симулационен тренировъчен център на Университета.
Представителите на ЕК планираха следващо посещение, на което да се отчете практическото приложение на научните резултати върху конкретни пациенти.
Материали от събитието
- МУ-Повдив 06-2022 (Проф. д-р Мариана Атанасова Мурджева, дм, мзм)
- Иследователи от научните екипи от МУ-Пловдив на проект ПЕРИМЕД пред представители на ЕК и ИА по ОП НОИР (22-06-2022)
- ПУ-Паисий Хилендарски 06-2022(проф. д-р Илия Илиев)
- ИМК БАН 06-2022 (проф. д-р Борис Шивачев)
Уебинар „Европейските структурни и инвестиционни фондове (2021 – 2027): възможности за библиотеките”
На 17 март 2021 г. се проведе националният уебинар на ЕБЛИДА с българските библиотеки, организиран от ББИА и ФГББ. Той беше посветен на възможностите за финансиране на библиотечни проекти чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове.
Библиотечният информационен Център на Медицински университет – Пловдив беше сред тримата участници, които представиха успешната си дейност при изпълнение на проекти, финансирани по ЕСИФ през изминалия програмен период.
Директорът на БИЦ – Мая Урумова, отдели специално внимание на проект ПЕРИМЕД и отчете, че по този проект са инвестирани 275 166,55 лв. за абонамент на информационни източници в подкрепа на изследователската дейност. От тях 208 847,42 лв. са инвестиция от Европейски фондове и 66 319,13 лв. са собствен принос на МУ – Пловдив. Сред резултатите, постигнати до този момент са абонаментен достъп до научни колекции на издателство Springer Nature за периода 2020 – 2024 г. – над 600 списания в областта на медицината и биомедицината и над 60 000 е-протокола на Springer в областите биомедицина, фармация, химия и др., както и абонаментен достъп до е-списания по анестезиология, интензивно лечение и фармация на издателствата: Taylor & Francis, Wolters Kluwer и Elsevier за периода 2019 – 2022 година.
Като индиректни резултати по този проект Мая Урумова очерта приноса към утвърждаване на Центъра за компетентност „ПЕРИМЕД“ като лидер в конкурентните международни и национални иновационни системи; „сверяването“ на изследователските резултати и “оценката“ на научните продукти и иновации със световните стандарти и постижения; присъединяването на МУ – Пловдив към международни научни мрежи с увереност, подкрепена от богата гама информационни източници, че университетският принос е на световно ниво (BioMerieux, EATRIS-ERIC, PatFINDER).
Своя опит споделиха и представителите на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и РНБ „П. Р. Славейков“, гр. Велико Търново.
Покана от ИМК-БАН, за участие в Семинар с тематика, свързана с научните задачи по проект ПЕРИМЕД.
Семинарът е предвиден за 24.08.2020, от 11:00 часа, в София, сградата на ИМК-БАН.
проф. д-р Р. Николова, Директор ИМК-БАН
Член на Управителния борд на проект ПЕРИМЕД
Проф. д-р Б. Шивачев, Координатор НИД по проекта
и Ръководител на Работен пакет WP9 по проекта
Интервю на доц. Атанас Владиков от ПУ „П. Хилендарски“ по БНР -Пловдив за Центъра по компетентност ПЕРИМЕД – 23.04.2020 г.
Работна среща на Съвместния изследователски център (Joint Research Center) към ЕК и УО на ОП НОИР с Бенефециентите на Проект ПЕРИМЕД
13 февруари 2020 г.
Галерия от Дванадесетото заседание на Комитета за наблюдение на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 20 ноември 2019 г.
Пресконференция на тема „Напредък по проект ПЕРИМЕД – пример за добра практика“
на
ПРЕСКОНФЕРЕНЦИЯТА
„НАПРЕДЪК ПО ПРОЕКТ ПЕРИМЕД – ПРИМЕР ЗА ДОБРА ПРАКТИКА“
14 октомври 2019 г.
1. Сайт на МУ – Пловдив, 9 октомври 2019
Покана за пресконференцията
2. Фейсбук страница на МУ – Пловдив, 9 октомври 2019
Покана за пресконференцията
3. Страницата на проект ПЕРИМЕД
Покана за пресконференцията
4. Сайт на ПУ „П. Хилендарски“
Международно признание на учени от ПУ на изложението на Taiwan Innotech Expo
5. Glas.bg, 13 октомври 2019
Ранни иновации на изследователски екип представят в МУ-Пловдив
6. Фейсбук страница на МУ – Пловдив, 13 октомври 2019
Ранни иновации на изследователски екип представят в МУ-Пловдив
7. Plovdiv24.bg, 13.10.2019
В МУ-Пловдив представят ранни иновации на изследователски екип
8. Фейсбук страница на МУ – Пловдив, 13 октомври 2019
Информация за предстоящата пресконференция
9. БНР, Радио Пловдив, 14.10.2019, репортаж по БНР
ПЕРИМЕД помага за съвместните изследвания на учените от ПУ и МУ
10. Сайт на МУ – Пловдив, 14 октомври 2019
Репортаж по радио Пловдив за напредъка на проект “ПЕРИМЕД”
11. Фейсбук страница на МУ – Пловдив, 14 октомври 2019
Репортаж по радио Пловдив за напредъка на проект “ПЕРИМЕД”
12. Plovdiv24.bg, 14.10.2019
Учени от ПУ разработиха и патентоваха 4 изобретения
13. Plovdiv24.bg, 14.10.2019
МУ Пловдив реализира грандиозен проект за 23.5 млн. лева
14. Сайт на МУ – Пловдив, 14 октомври 2019
МУ Пловдив реализира грандиозен проект за 23.5 млн. лева – Plovdiv24.bg
15. Фейсбук страница на МУ – Пловдив, 14 октомври 2019
МУ Пловдив реализира грандиозен проект за 23.5 млн. лева – Plovdiv24.bg
16. Trafficnews.bg, 14.10.2019, репортаж
Две изобретения на учени от екипа на ПЕРИМЕД получиха международно признание
17. Traffic TV, 14.10.2019, видеорепортаж
Резултати, отчетени на пресконференцията „Напредък по проект ПЕРИМЕД – пример за добра практика“
18. Фейсбук страница на МУ – Пловдив, 14 октомври 2019
За напредъка на проект “ПЕРИМЕД” в сайта “Traffic News”
19. Сайт на МУ – Пловдив, 14 октомври 2019
За напредъка на проект “ПЕРИМЕД” в сайта “Traffic News”
20. Marica.bg, 14.10.2019
Проектът „ПЕРИМЕД“ се развива успешно, инвестирани са 6.3 млн. лева
21. Plovdivnews.bg, 14 октомври 2019
Пловдивски учени отчетоха голям напредък по проект за 23 млн.лв.
22. Сайт на МУ – Пловдив, 15 октомври 2019
Пловдивски учени отчетоха голям напредък по проект за 23 млн.лв.
23. Plovdivnow.bg, 14 октомври 2019
Две изобретения на учени от екипа на ПЕРИМЕД получиха международно признание
24. Front.bg, 14 октомври 2019
Резултати, отчетени на пресконференцията „Напредък по проект ПЕРИМЕД – пример за добра практика“
25. Front.bg, 14 октомври 2019
Международно признание за ранни иновации на изследователския екип от ПУ „П. Хилендарски“
26. Zdrave.net, 14 октомври 2019
В МУ-Пловдив представят ранни иновации на изследователски екип
27. Videoclip.bg, 14 октомври 2019
Международно признание за ранни иновации на изследователския екип от ПУ „П. Хилендарски“
28. Youtube.com, 14 октомври 2019, видеоинтервю с проф. Илия Илиев
Международно признание за ранни иновации на изследователския екип от ПУ „П. Хилендарски“
29. DCnews.bg, 14 октомври 2019
Ранни иновации на изследователски екип представят в МУ-Пловдив
30. Obrazovanie-bg.com, 14 октомври 2019
МУ – Пловдив, ПУ „Паисий Хилендарски” и ИМК – БАН отчитат напредъка на съвместния си проект ПЕРИМЕД
31. Zdrave.net, 15 октомври 2019
12 научно-изследователски програми са започнати по проекта ПЕРИМЕД
32. myPR.bg 14 октомври 2019
МУ – Пловдив, ПУ „Паисий Хилендарски” и ИМК – БАН отчитат напредъка на съвместния си проект ПЕРИМЕД
33. Delovo.info
Резултати, отчетени на пресконференцията „Напредък по проект ПЕРИМЕД – пример за добра практика“
34. В-к Марица, бр. 239 (9054), 15 октомври 2019
35. Сайт на МУ – Пловдив, 15 октомври 2019
Проектът “ПЕРИМЕД” се развива успешно, инвестирани са 6.3 млн. лева – публикация във вестник “Марица”
36. Фейсбук страница на МУ – Пловдив, 15 октомври 2019
Проектът “ПЕРИМЕД” се развива успешно, инвестирани са 6.3 млн. лева – публикация във вестник “Марица”
37. Cvetno.info, 14 октомври 2019
Резултати, отчетени на пресконференцията „Напредък по проект ПЕРИМЕД – пример за добра практика“
38. R-media.org, 14 октомври 2019
Резултати, отчетени на пресконференцията „Напредък по проект ПЕРИМЕД – пример за добра практика“
39. R-media.org, 14 октомври 2019
Международно признание за ранни иновации на изследователския екип от ПУ „П. Хилендарски“
40. Izvanredno.info, 16 октомври 2019
Проф. Илия Илиев от ПУ „Паисий Хилендарски“ получи златен медал за научно изобретение в Тайван
41. Epicenter.bg, 16 октомври 2019
Проф. Илия Илиев от ПУ „Паисий Хилендарски“ получи златен медал за научно изобретение в Тайван
42. Фейсбук страница на ПУ „П. Хилендарски“, 14 октомври 2019
ПЕРИМЕД помага за съвместните изследвания на учените от ПУ и МУ
43. Фейсбус страница на МУ – Пловдив, 18 октомври 2019
Видеозапис от пресконференцията
44. Сайт на МУ – Пловдив, 18 октомври 2019
Видеозапис от пресконференцията
Откриване на строителен обект
Строително монтажни работи
Строително ремонтни дейности
Откриване на строителна площадка
Започва изграждането на Център за „Персонализирана иновативна медицина”
Източник: Plovdiv now от 01.02.2019 г.
Започва един от най-мащабните научни проекти в Пловдив
Източник: TrafficNews.bg от 01.02.2019 г.
В Пловдив започва изграждането на Център за „Персонализирана иновативна медицина“
Източник: zdrave.net от 02.02.2019 г.
Започва изграждането на Център за „Персонализирана иновативна медицина“
Източник: Plovdiv24.bg от 02.02.2019 г.
Изграждат Център за персонализирана иновативна медицина в Пловдив
Източник: DCnews.bg от 04.02.2019 г.
Започва изграждането на Център за Персонализирана иновативна медицина
Източник: Media Café
Старт на ПЕРИМЕД
Източник: NovoPlovdiv.com от 03.02.2019 г.
Стартираха дейностите по Проект “ПЕРИМЕД“ в МУ-Пловдив
Източник: Официален уеб сайт на МУ – Пловдив
Стартираха дейностите по Проект “ПЕРИМЕД“ в МУ-Пловдив
Източник: Официална фейсбук страница на МУ – Пловдив
Медицински университет – Пловдив изпълни първия договор по Проект „Център за компетентност „Персонализирана иновативна медицина (ПЕРИМЕД)“, финансиран от ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансиран от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие.
Първият завършен обект „Изграждане и развитие на центрове за компетентност“ е първият и за ос 1.
Една от основните дейности по този проект предвижда изграждане на лаборатория „Лекарство-доставящи системи за насочено действие на лекарства и персонализирана медицина”, в която ще се извършват научните изследвания по Работен пакет 8.
Като първи етап на преустройство и модернизиране на съществуващите специализирани научноизследователски инфраструктури са планираните строително-ремонтните работи.
Фирма „Валдор 60“ ООД бе избраният изпълнител за строително-ремонтните работи, с които се модернизира учебна зала №10 на Факултета по фармация в съответствие с изискванията и инфраструктурните потребности на една съвременна лаборатория.
Съгласно договора фирмата изгради нови подови настилки, В и К и отоплителни инсталации, монтира алуминиеви радиатори и климатици, подмени съществуващата електрическа инсталация и др.
Качествено изпълнените дейности и спазеният срок бяха основание да бъде подписан Констативният протокол за установяване състоянието на обекта и готовността му за въвеждане в експлоатация.
Проф. Маргарита Касърова-Трайкова, дф – координатор на научната дейност по Проекта и ръководител на лаборатория „Лекарство-доставящи системи за насочено действие на лекарства и персонализирана медицина“ благодари на строителната фирма за преобразяването на учебната зала в място, където младите учени с удоволствие ще работят по проекта.
След строително-ремонтните работи дейността по Проекта продължава със закупуване на необходимото оборудване, консумативи и ДНМА и научно-изследователска дейност.
[rl_gallery id=“37021″]
СПИСЪК НА УЧАСТНИЦИТЕ
в церемонията по даване старт на строително-ремонтни дейности
на учебна зала №10
в лаборатория „Лекарство-доставящи системи за насочено действие на лекарства и персонализирана медицина“
на Фармацевтичния факултет на територията на Медицински колеж
29 януари 2019 г.
1. проф. Маргарита Касърова-Трайкова, дф – координатор на научната дейност по Проекта, ръководител на научния екип по Работен пакет 8 и ръководител на лаборатория „Лекарство-доставящи системи за насочено действие на лекарства и персонализирана медицина“
2. инж. Вартерес Кочиян – експерт СМР по Проекта
3. инж. Нина Атанасова – експерт Административни дейности по Проекта
4. Валерий Иванов Хаджиев – управител на „ВАЛДОР-60“ ООД
5. Николай Павлов – технически ръководител, „ВАЛДОР-60“ ООД
6. Кирил Петров – технически ръководител, „ВАЛДОР-60“ ООД
7. Милена Славова – юрист, експерт ЗОП
8. Димитър Пенков – гл. асистент, Катедра „Фармацевтични науки“
9. Яна Жекова Георгиева – асистент, Катедра „Фармацевтични науки“
10. Петя Пенева – асистент, Катедра „Фармацевтични науки“
11. Николай Захариев – асистент, Катедра „Фармацевтични науки“
12. Вихър Василев – видео оператор на МУ – Пловдив
13. Надежда Витковска – фотограф на МУ – Пловдив
14. Станислава Янева – експерт „Реклама и връзки с обществеността“
15. Дора Йорданова – управител „Реклама и връзки с обществеността“
при откриване на строителна площадка в МУ – Пловдив по
Проект Център за компетентност „Персонализирана иновативна медицина (ПЕРИМЕД)“
Уважаеми колеги, скъпи гости,
Чувствам се горда, че работя в Университет, в който Ръководството поставя като приоритет развитието на науката и отделя много средства за осигуряване на високо технологична апаратура за обучение на студентите, докторантите и младите учени.
Благодаря на всички, че днес сте тук, за да дадем заедно старт на строително-ремонтните работи в МУ – Пловдив във връзка с дейностите по Проект Център за компетентност „Персонализирана иновативна медицина (ПЕРИМЕД)“.
Медицински университет – Пловдив е Бенефициент по Проекта, заедно с ПУ „Паисий Хилендарски“ и Института по минералогия и кристалография към БАН.
Бюджетът на Проекта е 23 472 018,71 лв., от които 19 951 215, 91 лв. (85%) са финансирани от Европейския Съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие и 3 520 802,80 лв. (15%) са национално съфинансирани.
Срокът на изпълнение на Проекта е до 30 ноември 2023 г.
Създаването на Центъра за „Персонализирана и иновативна медицина” отразява необходимостта от извършването на значими по мащаб изследвания, за да осигури индивидуална терапия на голям брой пациенти на територията на Република България.
Натрупването на нова подробна информация и сериозния напредък на науката и технологиите ще разкрият нови възможности за усъвършенстване на медицинската практика и осигуряване на ефективна и ефикасна здравна грижа.
За реализиране на целите ще бъдат изградени специализирани лаборатории, в които ще се извършва научно-изследователска дейност от специалисти в различни области.
Специализираните лаборатории ще си взаимодействат тясно при бъдещото създаване на крайните продукти и тяхното реализиране.
Дейността на Центъра ще се развива в три основни направления, едното от които е „Иновативни лекарствени носители за прицелна терапия и персонализирана медицина“. В тази връзка във Факултета по фармация на МУ – Пловдив ще бъде създадена лаборатория „Лекарство-доставящи системи за насочено действие на лекарства и персонализирана медицина” където ще се провеждат научноизследователските дейности.
Стартът на основните дейности по Проекта е преустройството и модернизирането на съществуващи специализирани научноизследователски инфраструктури.
Планът за модернизиране на съществуващата научноизследователска инфраструктура включва три етапа, като първият от тях е извършването на строително-ремонтни дейности.
Едва след завършването на първия етап следват другите два: закупуване на необходимото оборудване, консумативи и ДНМА и последваща научно-изследователска дейност.
Сега давам думата на проф. Маргарита Касърова-Трайкова, дф – координатор на научната дейност по Проекта, ръководител на научния екип по Работен пакет 8 и ръководител на лаборатория „Лекарство-доставящи системи за насочено действие на лекарства и персонализирана медицина“, която да ни запознае с целите и очакваните резултати от дейността на тази лаборатория.
Инж. Вартерес Кочиян от Медицински университет – Пловдив, експерт СМР по Проекта, ще представи Изпълнителя на строително-ремонтните дейности по извършване преустройство на учебна зала в лабораторията.
Следва подписване на Протокол за откриване на строителната площадка.
Благодаря на всички за участието и успех на Проекта!
Дора Йорданова
Управител „Реклама и връзки с обществеността“
ПРЕС СЪОБЩЕНИЕ
Стартираха дейностите по Проект ПЕРИМЕД в МУ – Пловдив
Стартират строително-ремонтните работи в МУ – Пловдив във връзка с дейностите по Проект № BG05M2OP001-1.002-0005 Център за компетентност „Персонализирана иновативна медицина (ПЕРИМЕД)“.
Медицински университет – Пловдив е Бенефициент по Проекта, заедно с ПУ „Паисий Хилендарски“ и Института по минералогия и кристалография „Акад. Иван Костов“ към БАН.
Бюджетът на Проекта е 23 472 018,71 лв., от които 19 951 215, 91 лв. финансиране от ЕС чрез Европейски фонд за регионално развитие и 3 520 802,80 лв. национално съфинансиране.
Проектът е финансиран от ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие.
Предвидените по Проекта научни изследвания в областта на „Фармацевтичните нанотехнологии за таргетна лекарствена терапия“ са пряко свързани с персонализираната медицина.
С разработването на иновативни лекарство-доставящи системи за насочено действие ще се допринесе за осъществяване на основния принцип на персонализираната медицина „Точното лекарство в точната доза по точното време за точния пациент“.
Освен разпознаването на точната мишена за дадено заболяване и откриването на ефективно лекарство за това състояние, ще се намери ефективен начин за транспортиране на лекарството в стабилно състояние до специфичната таргетна област, като се избягват имуногенни и неспецифични взаимодействия, ще се предотврати токсичното въздействие на лекарствените вещества върху нормалните тъкани и клетки, ще се елиминират нежеланите ефекти, които нормално съпътстват конвенционалната терапия на онкологичните заболявания.
Натрупването на нова подробна информация и сериозния напредък на науката и технологиите ще разкрият нови възможности за подобряване профилактиката и лечението на онкологичните заболявания, усъвършенстване на медицинската практика и осигуряване на ефективна и ефикасна здравна грижа.
За изпълнение на горепосочените цели във Факултета по фармация на МУ – Пловдив ще бъде създадена лаборатория „Лекарство-доставящи системи за насочено действие на лекарства и персонализирана медицина” където ще се провеждат научноизследователските дейности.
Планираната лаборатория е уникална за региона и за България. Тя ще бъде оборудвана със съвременна високотехнологична апаратура за получаване и контрол на микро- и нано-размерни носители на лекарствени вещества, прилагани в противотуморната терапия.
Лабораторията ще разполага с нано-разпрашителна сушилня, апаратура за микрокапсулиране, както и високо специализирана техника за структурно-морфологично охарактеризиране на получените лекарство-доставящи системи и за изследване на биологични образци: трансмисионен електронен микроскоп за работа при ниски температури и сканиращ електронен микроскоп. Ще разполага също така и с апарат 4 тип проточна клетка, необходим за биофармацевтичното и фармакокинетичното охарактеризиране на разработените лекарствени носители, за да се осигури прецизност, повторяемост и висока степен на корелация между изследванията in vitro/in vivo. Ще има подходяща апаратура и за клетъчно култивиране, което ще позволи провеждането на изпитвания и за лекарствена токсичност и биопоносимост и постигане на насочено освобождаване на лекарствата при опитни животни.
За доброто функциониране на лабораторията „Лекарство-доставящи системи за насочено действие на лекарства и персонализирана медицина” по Работен пакет 8 се предвижда ремонт и преустройство на учебна зала №10, в която ще бъдат разположени основните апарати. Залата е на Фармацевтичния факултет и се намира на територията на Медицински колеж при МУ – Пловдив.
Осъществяването на строителните и ремонтни дейности (включително подмяна на водопроводната мрежа и канализацията, както и на съществуващата електрическа инсталация, климатизация, подови настилки, замазки и др.) са съобразени с изискванията на Наредбата за принципите, инспекцията и удостоверяването на добрата лабораторна практика и имат за цел да удовлетворят инфраструктурните потребности съгласно Проекта.
Церемонията по откриването на строителната площадка се състоя в учебна зала №10 на Фармацевтичния факултет на територията на МК.
По време на церемонията проф. Маргарита Касърова-Трайкова, дф – координатор на научната дейност по Проекта, ръководител на научния екип по Работен пакет 8 и ръководител на лаборатория „Лекарство-доставящи системи за насочено действие на лекарства и персонализирана медицина“, запозна присъстващите с целите и очакваните резултати от дейността на тази лаборатория.
Инж. Вартерес Кочиян от Медицински университет – Пловдив – експерт СМР по Проекта, представи Изпълнителя на строително-ремонтните дейности по извършване преустройство на учебна зала в лаборатория „Лекарство-доставящи системи за насочено действие на лекарства и персонализирана медицина“ – фирма „ВАЛДОР-60“ ООД, със седалище в Пловдив. Общата стойност на договора е 25 061.60 лв. без ДДС, 30 073.92 лв. с ДДС.
Беше подписан Протокол за откриване на строителната площадка, с което се даде старт на строително-ремонтните дейности. Съгласно Договора за изпълнение се предвижда те да приключат до 20 дни.
На церемонията присъстваха участници в проекта, преподаватели и служители от МУ – Пловдив.
Публикации за откриване на строително-монтажните работи по Проект ПЕРИМЕД в ПУ „П. Хилендарски“
- Стартират строителните дейности по проект ПЕРИМЕД в ПУ
Източник: plovdiv24.bg, 30.06.2019 - Стартират строителните дейности по Проект ПЕРИМЕД в ПУ „Паисий Хилендарски“
Източник: trafficnews.bg, 30.06.2019 - РЕПОРТАЖ: „Стартира изграждането на ПЕРИМЕД“
Източник: БНР, 01.07.2019 -
Започва изграждането на Център за „Персонализирана иновативна медицина“
Източник: zdrave.net, 01.07.2019 -
За първи път в България: ПУ и МУ стартират нов проект за 23 млн. лева, свързан с иновативната медицина Водеща организация е Медицинският университет – Пловдив, изграждат центъра в Пловдивския университет
Източник: trafficnews.bg, 01.07.2019 -
В ПУ започва изграждането на Център за „Персонализирана иновативна медицина (ПЕРИМЕД)“
Източник: dariknews.bg, 01.07.2019 -
Изграждат Центъра по компетентност по проекта ПЕРИМЕД
Източник: marica.bg, 01.07.2019 -
ВИДЕО-РЕПОРТАЖ: В ПУ започва изграждането на Център за „Персонализирана иновативна медицина (ПЕРИМЕД)“
Източник: TrafficNews TV, 01.07.2019 -
Стартираха строителните дейности за 5 лаборатории в ПУ „Паисий Хилендарски“ по проекта „ПЕРИМЕД“
Източник: plovdivskinovini.bg, 01.07.2019 -
Стартира строителството по проект ПЕРИМЕД в ПУ „Паисий Хилендарски“
Източник: dcnews.bg, 02.07.2019 - Изграждат Център за иновативна медицина в Пловдив
Източник: clinica.bg, 01.07.2019 -
В ПУ започва изграждането на Център за „Персонализирана иновативна медицина (ПЕРИМЕД)“
Източник: videoclip.bg, 01.07.2019 -
Стартираха строителните дейности за 5 лаборатории в ПУ „Паисий Хилендарски“ по проекта „ПЕРИМЕД“
Източник: mypr.bg, 01.07.2019 -
ПУ и Медицината градят лаборатории по общ проект
Източник: .в-к Марица, бр. 151 (8966), 02.07.2019 -
Два университета градят център за персонализирана медицина
Източник: u4avplovdiv.com, 01.07.2019 -
16. Започна строителството на 5 лаборатории по проекта „ПЕРИМЕД“
Източник: novoplovdiv.com, 01.07.2019 -
Стартираха строителните дейности за 5 лаборатории в ПУ „Паисий Хилендарски“ по проекта „ПЕРИМЕД“
Източник: plovdivnews.bg, 01.07.2019
Oткриване на строителната площадка в ПУ „Паисий Хилендарски“ и старт на строително-монтажните работи
с предмет „Изпълнение на СМР по вътрешен ремонт и обзавеждане на сграда на ПУ „Паисий Хилендарски“ – ЕТАП I”
1 юли 2019 г. от 9:00 ч. – ул. „Костаки Пеев“ 21