Роботът не прави хирурга по-добър

„Роботът няма да ви направи по-добри хирурзи. Той е инструмент, който подобрява движенията, позицията и осъществява оперативната интервенция с по-голямо ниво на сигурност, възстановяването е по-бързо и пациентите скоро могат да се върнат към обичайния си начин на живот, а болничният престой – по-кратък“.

Това каза в началото на публичната си лекция на тема „Роботизираната хирургия в практиката“ проф. д-р Росен Димов, дм – зам.-ректор по университетско-болнична координация на МУ-Пловдив и завеждащ Клиниката по хирургия в УМБАЛ „Каспела“. Двамата с д-р Ганчо Костов от Катедра „Специална хирургия“ се включиха като лектори на националната студентска академия по миниинвазивна и роботизирана хирургия, която се проведе в Аудиторния комплекс на МУ-Пловдив. Събитието се организира за първи път в България по идея на Асоциацията на студентите медици в Пловдив. Участие взеха 62 студенти по медицина от цялата страна, които преминаха през четири модула – практически, симулационен, лекционен и за меки умения.

Д-р Костов направи кратък преглед на историята и развитието на роботизираните системи и посочи, че за времето от 2000 г. досега са извършени над 5 милиона роботизирани операции.
Концепцията за използването на телероботиката при опериране върху човешко тяло се заражда още през 70-те години в НАСА. Оригиналният проект е разработван с идеята да позволи оказването на медицинска помощ на астронавти по време на мисиите им в Космоса, докато лекарят е на Земята и управлява инструментите дистанционно. В България е въведена като оперативен способ през 2008 г. с първата роботизирана система Da Vinci S, Intuitive Surgical, САЩ, в Плевен от акад. д-р Григор Горчев и неговия екип.

Днес на всеки 30 секунди някъде по света хирург използва свръхтехнологичния Da Vinci, за да предостави на пациента минимално инвазивна хирургическа опция, посочиха актуални данни лекторите.

Откриващата лекция в рамките на събитието на проф. д-р Кирил Драганов, дмн – началник на Клиника по чернодробна, жлъчна, панкреатична и обща хирургия в Аджибадем Сити Клиник, сертифициран хирург за работа с робот Da Vinci.

Обучението се проведе в Медицинския симулационен тренировъчен център на МУ (гастроенерология и кардиология, урология и хирургия), а практическата част – на територията на УМБАЛ „Св. Георги“ (неврохирургия, урология, акушерство и гинекология, Втора клиника по хирургия), УМБАЛ „Каспела“ (гръдни хирургия, урология, демонстрация на робот Da Vinci), и УСБАЛАГ Селена.