
75 пациенти за едва три работни дни излекуваха двама студенти от Медицински университет- Пловдив по време на доброволческа мисия в провинция в Гамбия. Стажант-лекарите по дентална медицина Мунтазар Ал-Залими и Фазар Ахади се включиха в инициативата на доктор Идрис Наджафи, който е бивш възпитаник на висшето училище, дипломирал се с отличен успех през 2020 г. Младите стоматолози се присъединяват към проекта на немската фондация „Орална хирургия без граници“, оглавявана от Наджафи, която подкрепя нуждаещи се от трети страни. Когато двамата студенти пристигат в селцето Джахали – на 300 километра от столицата, новината, че идват лекари е оповестена в джамията и в местното радио.
Напълно безвъзмездно те успяват да помогнат на 41 жени, 22 мъже и 12 деца от селището, невиждало дентални медици до този момент. Жителите дори не познавали четката и пастата за зъби, а ползвали дървени клечки от мисфак, които имат традиционно и дори религиозно значение за тях. Мунтазар е роден в Ирак, а Фазар в Афганистан, но и двамата живеят във Финландия, където са семействата им. Те сами осигурили средствата за пътуване и престой от финлански спонсори, които ги подкрепили също с материали и инструменти, както и с ендомотор. Въпреки трудностите, примитивните условия, изключителната горещина и влажност, при които се налагало да работят, доброволците извършвали лечението по всички стандарти в професията, изготвяйки амбулаторен лист и документ за информирано съгласие на пациента за процедурите, които се налагат. В случая – основно екстракция на зъби. Тъй като са стажант-лекари, те работили под наставничеството на д-р Наджафи, който вече е орален хирург в Германия.
„Това е една история за съпричастността и грижата. История за емпатия. Ние лекуваме всеки ден тук, но има места по света, в които хората имат нужда от грижа. Привилегировани сме, че медицината буквално е на ръка разстояние, докато в Гамбия не е така. Адекватната намеса в тамошните условия буквално спасява човешки животи“, каза проф. Елена Фиркова, институционален Еразъм координатор в Медицински университет – Пловдив, която подкрепя Мунтазар и Фазар за осъществяването на хуманитарната мисия.
Успоредно с работата те започнали да образоват местните, дори успели да обучат местно момче как да лекува по-леки случаи.
Фондация „Орална хирургия без граници“ лекува хора в места от света, в които здравните грижи почти не съществуват. Това се случва благодарение на дарителства и спонсорства под формата на апаратура и консумативи. Медицински университет- Пловдив партнира на организацията, като съвместната дейност тепърва ще се задълбочава.
Както стана ясно от разказа на стажант-лекарите, хората в Гамбия разчитат на природата при лечение. Това обаче не е достатъчно при състояния като тежки форми на абсцес в устната кухина. Извън столицата на Гамбия практически липсва здравеопазване, като само гостуващи лекари помагат по малките населени места, както е и в случая с двамата мисионери от МУ. Лечение по принцип няма, няма и нужната среда и техника за такова, предписват се само болкоуспокояващи. Лекарствата се правят от плодови екстракти, а за да идат на зъболекар примерно хората трябва да пътуват по 300 километра до столицата. Четки и пасти за зъби в селските магазинчета няма, а и хората не са чували за тях.
Мунтазар Ал-Залими и Фараз Ахади обясниха, че хората в Гамбия имат различна анатомия- специфично големи зъби, които се вадили изключително трудно. Работили три дни по десет часа на високи обороти. Освен да лекуват, обучили хората как да мият зъбите си.
„Дипломата не е просто диплома, а ефективна работа за обществото. Затова и МУ ще продължи да полага усилия в тази посока, тъй като това е добрият пример. Имаме план за още такива мисии в Камбоджа, Непал, Намибия, надявам се да се включат повече наши студенти. На 2 юни председателят на фондация „Орална хирургия без граници“ идва в Пловдив, за да обсъдим бъдещето сътрудничество и осигуряването на студенти за такъв тип практика. Мисля, че един медик трябва да работи и безвъзмездно, защото социалната ни чувствителност е силно притъпена. Нужен е пример като този. В България има също отдалечени региони, в които хората се нуждаят от безвъзмездна помощ“, каза проф. Елена Фиркова.