Студенти от МУ-Пловдив с отличия на националния финал на конкурса за комуникация на наука FameLab

Студентката от Медицински колеж – Пловдив Мартина Тодорова и Стефан Сотиров, четвъртокурсник по дентална медицина в МУ-Пловдив, станаха подгласници на победителя на националния финал на конкурса за комуникация на наука FameLab. Бъдещият дентален лекар спечели и вота на публиката. И на двамата бяха присъдени плакети и парични премии.

До последния етап бяха класирани 11 участници, които представиха в рамките на три минути теми от различни научни области. Те бяха оценени от жури в състав проф. Леандър Литов, ръководител на катедра “Атомна физика” в Софийски университет “Св. Климент Охридски” и ръководител на екипа, работещ в ЦЕРН, вирусолога доц. д-р Любомира Николаева-Гломб и журналиста от БТА Антоанета Маркова.

Мартина въведе публиката и журито в темата за ролята на ултрапреработените храни и пристрастяването. По атрактивен за присъстващите начин тя обясни, че те съдържат изкуствени съставки, създадени да стимулират прекомерна консумация, като заобикалят естествените сигнали за ситост. Тези храни често водят до затлъстяване, депресия, метаболитни и ендокринни заболявания. „Правете информиран избор, четете етикета, за да разберете дали това е храна или индустриален продукт, създаден да печели от вашето здраве“, призова Мартина.

„Убийствен дъх: Как устната хигиена влияе на агресията“ бе темата, с която спечели публиката бъдещият дентален лекар от МУ-Пловдив Стефан Сотиров. Според проучванията 80% от хората, лишени от свобода, страдат от различни по вид и тежест орални проблеми. Това се дължи на лошата орална хигиена в и преди затвора, което, от своя страна, тласка хората към допълнителна агресия, поясни Стефан Сотиров.

През февруари МУ-Пловдив бе домакин на регионалния кастинг на конкурса.

Международният конкурс за комуникация на науката FameLab има за цел да открие, обучи и даде платформа на нови гласове от различни области на науката и технологиите. Той е създаден от Челтнъмския фестивал в Обединеното кралство през 2004 г. от някои от най-видните учени в страната. През 2007 г. конкурсът стана международен чрез партньорство с Британски съвет. От тази година фондация „Красива наука“ възстановява конкурса в България.