Медицински университет – Пловдив взе участие в Първа генерална среща на партньорите от ERASMUS+ CBHE Project No. 101083006 – MAGNET (Managerial and Governance Enhancement through Teaching) от 31 август до 2 септември 2023 г.
В срещата взеха участие представители на всички дванадесет партньори от Балканския регион: Тракийски университет ДЕМОКРИТ; Университет в ПАТРА; Университетски колеж LOGOS; Европейски университет ТЕТОВО; Университет в САРАЕВО; Университет „Александър Мойсиу“, ДУРЪС; Университет по изкуствата, БЕЛГРАД; Университет “Доня Горица”, ПОДГОРИЦА; Международен бизнес колеж – МИТРОВИЦА; Университет в ПРИЩИНА; Университет в БАНЯ ЛУКА; Медицински университет – ПЛОВДИВ.
Тракийски университет „Демокрит“, Гърция и Медицински университет – Пловдив, България участваха online, останалите партньори – присъствено.
Домакин на първата генерална среща беше Университетски колеж LOGOS, Тирана, Албания, чиято организация и подготовка осигуриха отлични условия за съвместна работа, ефективна работна среда, високо качество на услугите за гостите и безупречни технологични и медийни комуникации.
Медицински Университет – Пловдив беше представен от професор д-р Ани Белчева, дм, зам-ректор по учебна дейност на МУ-Пловдив и Координатор на проекта за България; доцент д-р Боян Владимиров, дм, институционален Еразъм координатор; доцент доктор на педагогическите науки Ани Епитропова, заместник-декан по научноизследователска и проектна дейност и международно сътрудничество, Педагогически факултет на Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“ и членове на административния екип на проекта от МУ-Пловдив.
В програмата на срещата бяха включени важни дискусионни теми в няколко насоки: постиженията до момента; проблемите в изпълнението; дългосрочният перспективен план; най-важните задачи, предстоящи в първите дни и седмици след срещата, очертани от постиженията до момента; жалоните (milestones), които бележат важните точки по пътя на реализацията им.
Професор д-р Ани Белчева представи МУ-Пловдив с презентация (с автори проф. А. Белчева, доц. Б. Владимиров, доц. А. Епитропова), фокусирана върху резултатите по Дейност 1 на проекта – Изследване и анализ на потребностите от обучение. Комплексната тема беше разработена в няколко раздела. В част I „Образователни ресурси – традиции и иновации“ Координаторът на проекта представи ресурси, технологичния капацитет и изградените структури на МУ-Пловдив, създадени в подкрепа на ускореното внедряване на дигиталните технологии в образованието.
Част II – проф. д-р А. Белчева представи комплексни резултати от проучвания в перспективен и настоящ план: Ресурси за изследване и анализ на нуждите на обучението и нуждите на студентите. За по-обхватна оценка на качеството на обучението проф. Белчева представи съвместните резултати, събрани и обработени от Учебен отдел и членовете на Университетската комисия по качество, със заключения и препоръки от български и чуждестранни обучаеми за усъвършенстване на образователната среда и постигане на още по-високи резултати в образованието в дигитална среда.
Особено интересна и оценена от участниците беше Част III от презентацията на проф. Белчева – резултати от обработване на анкета (представена от координаторите – Тракийски университет „Демокрит“, Гърция) за преподавателите на МУ-Пловдив. Проф. Белчева направи анализ на резултатите от анкетата за самооценка в рамките на проект MAGNET – Частични резултати и обобщения.
Оценен беше анализът на резултатите, посочени от млади преподаватели, до 34 години, с преподавателски стаж до 5 и макс. до 10 г., които реално оценяват преимуществата на дигиталното образование, новата дидактическа методология и промяната в стратегията на обучителните курсове, които поставят обучаемия в центъра на интерактивен образователен процес.
Анализът подчерта влиянието на младите университетски преподаватели върху качеството на висшето образование. Оценена беше значимостта на солидни знания по предмета, съчетани с ефективни методи на преподаване за оптимални резултати.
Проучването показа предпочитанието към смесени подходи за обучение и иновативни техники на преподаване. Проф. Белчева категорично обоснова необходимостта и значението на създаването на съвместен център за преподаване и учене за подобряване (CTL) на: (1) професионалното развитие на преподавателите и (2) ангажираността на учениците.
Координаторът на проекта посочи, че мисията за създаване и пълноценно функциониране на център за преподаване и учене ще бъде изпълнена и визията ще стане реалност чрез реализирането на проекта MAGNET и внедряването на успешните практики на настоящите CTL в Медицински университет Пловдив. Проф. Белчева представи визия за CTL център на МУ-Пловдив в предстоящия за откриване учебен корпус на Университета и планираното оборудване – принос на университета за изпълнението на проекта.
Участниците от МУ-Пловдив бяха слушатели и активни участници в дискусиите, породени от представянето и презентираните на участниците в срещата материали, доказващи напредъка на партньорските висши учебни заведения и с акцент върху комуникационните дейности, предприети или планирани в близко бъдеще по проекта. Такива бяха темите :
- Мисия и визия на Балканската мрежа по университетска педагогика (BalkaNetUP)
- LOGOS център за преподаване и учене – CTL нормативна база и регулаторни инструменти
- Massive Open Online Courses – Tirana – структура, разработване и специфика е edX платформа
- Изпълнение на проекта в университета в Сараево, свързан с резултатите от проект DIGI.EDU; изграждане на център за професионално обучение на академичния и неакадемичен състав (CTL)
- Университет в Баня Лука – представяне на резултати от оценка на нуждите за професионалното обучение; принос към рамката от принципи, залегнали в основата на Балканска мрежа от CTL центрове – BALCANETUP
- Програми за продължаващо обучение на преподавателския състав на Университета в Баня Лука, и др.
Координаторът на проекта проф. д-р А. Белчева, доц. Владимиров и доц. А. Епитропова обсъдиха представения от гръцкия координатор РАБОТЕН ПЛАН до м. декември 2023, задължителен за успешно изпълнение на целите на проекта:
- Изграждане на CTL – център за преподаване и учене
- Изграждане на учебна програма и учебно съдържание на MOOC курсове за всяко висше учебно заведение
- Промотиране на MAGNET – видео, банери, websites, съобщения в пресата, радио, телевизия, социални медии, и др.
- Промотиране и привличане на партньори да се включат в BALKANETUP.
- Изпращане на коментари на website на MAGNET и към документ с принципите на BALKANETUP
Планирана беше среща между екипите на МУ-Пловдив и представителя на Пловдивски университет с цел:
- Да се стартират семинари, работни срещи, цикли на обучение и т.н. , в които да се обучат мин. 60 представители от преподавателския състав.
- Популяризиране на MAGNET.
- да се завърши съдържанието за MOOC до 31 декември 2023 г.
- Да се изпращат коментари относно уебсайта на MAGNET и да се обогатяват с актуални събития собствените сайтове по университети.
- Да се изпращат коментари по документа BALKANETUP до 12 септември 2023 г. с оглед адаптиране като устав на новите университетски центрове.
- Да се отчитат редовно събития по комуникационния план за публичност и информиране по проекта (печатни и електронни медии, hard copy информационни материали, web сайтове и социални мрежи).
- Да се комплектоват материали за заключителна публикация, която ще се основава на резултатите от дейностите, включително и най-добри практики и доклади от проучвания.
Проф. д-р Ани Bелчева, дм
Заместник Ректор по УД
Координатор на проект MAGNET