
Какво е Болногледач и къде може да работи?
Придобилите квалификация по професия „Болногледач“, подпомагат /асистират дейностите на медицинските специалисти за подобряване качеството на живот на пациента. Трудовите дейности на болногледача целят оказване на медико-социална и психологическа подкрепа за осигуряване на здравословен начин на живот, ресоциализация и адаптация на болните след операция или при хронични заболявания.
Болногледачът може да работи в сферата на здравните грижи – в структурите на лечебните заведения за активно лечение, в лечебни заведения за долекуване и в общността.
В своята работа болногледачът спазва правилата за добра практика и следва назначенията на медицинския специалист за удовлетворяването на универсалните (базовите) потребности, които са общи за всички и необходими за поддържане живота и здравето на хората. Грижата за пациента трябва да бъде насочена преди всичко към осигуряване на добро физическо и социално-психологическо състояние.
Под ръководството на лекар, медицинска сестра, акушерка и рехабилитатор болногледачът извършва дейности, които подпомагат пациента при удовлетворяване на основните му жизнени потребности – хранене, хигиена, движение, дишане, отделяне, сън, почивка, обучение, забавление и психосоциален комфорт.
Коло време продължава обучението?
Срокът на обучение е 9 месеца, дневна форма (съботно-неделна) при общ брой часове 660 (200 теория и 460 практика).
Кой го организира?
Обучението се организира от Центъра за професионално обучение към Медицински университет – Пловдив.
Кога?
Периодично – при формиране на група от 7 курсисти.
Къде?
Обучението се провежда в Центъра за професионално обучение към Медицински университет – Пловдив / адрес: ул. Братя Бъкстон № 120, Пловдив , УМБАЛ „Св. Георги“ и Дом за възрастни хора „Св. Василий“.
С какъв документ завършва обучението?
В края на обучението на курсистите се издава Свидетелство за професионална квалификация „Болногледач“, валидно в България и страните от ЕС.
Колко струва?
Таксата за обучение е 900 лв. (деветстотин лева) внесена по
Банкова сметка :
Медицински университет – Пловдив
БАНКА: УниКредит Булбанк АД
IBAN: BG15 UNCR 7527 3154 6234 00
SWIFT: UNCRBGSF
Основание за плащане: Участие в обучение за Болногледач
Какви са изискванията към кадидатите?
1. Входящото минимално образователно равнище за лица, навършили 16 години, е завършено средно образование или придобито право за явяване на държавни зрелостни изпити и документ за здравословно състояние.
2. Да имат здравословно състояние, което им позволява да упражняват без каквито и да е противопоказания съответната професия и/или специалност, по която желаят да се обучават.
Какви документи се подават?
• Писмено заявление до Директора на ЦПО (по образец от деловодството на ЦПО)
• Копие на документ за завършено средно образование (оригиналът се представя при поискване)
• Копие от лична карта (за справка)
• Медицинско свидетелство, валидно до един месец от датата на подаване на документите;
• Копие от платежното нареждане за платена такса за обучение (оригиналът се представя при поискване);
• 4 броя снимки паспортен формат (за свидетелство за професионална квалификация)
Срокове за подаване на документи:
Документите се подават не по-късно от една седмица преди началото на обучението в деловодството на Центъра по професионално обучение.
Адрес: ул. Братя Бъкстон № 120, Пловдив 4000
Работно време: 7:30 – 16:00
Контакти:
Бойка Стоилова (Инспектор УД в ЦПО)
телефон: 0876169103
e-mail: [email protected]
e-mail: [email protected]
Центърът за професионално обучение към МУ-Пловдив е с Лицензия № 2019121493 от 20.08.2019 г., издадена от Председателя на Националната агенция за професионално образование и обучение към Министерски съвет.