Зам.-министри, представители на местната власт, магистрати и дипломати дебатираха със студенти правата на младите хора

Как младите хора могат да допринесат за положителната промяна в обществото, какви са техните права и как да ги отстояват, виждат ли себе си като участници в програми за превенция. Това бяха част от темите, по които представиха своите гледни точки и чуха мнението на експертите студенти от Медицински университет – Пловдив.

Висшето училище днес бе домакин на инициативата „Мост на диалога – международни младежи в ход“, на която присъстваха български и чуждестранни студенти. Целта на събитието, организирано от асоциация „Докосни дъгата“, с председател д-р Денислава Ангелова, бе да насърчи диалога между младежите от България и Европа по ключови въпроси, свързани с правата на човека, дипломацията, здравето.

Активни участници в разговора бяха зам.-министърът на младежта и спорта Петър Младенов, зам.-министърът на образованието Таня Михайлова, доц. д-р Ана Джумалиева – председател на Комисията за защита от дискриминация, Мариана Шотева – председател на Административен съд – Пловдив, Жени Петкова – зам.-кмет по финанси, общинска икономика и социална политика. Сред специалните гости бяха Йелена Филипович-Стоянов – доскорошен посланик на Черна гора у нас, Елена Георгиева – почетен консул на Сан Марино в Пловдив и д-р Яна Кашилска-Петкова – управител на ДКЦ5.

Участниците бяха приветствани от заместник-ректора по учебната дейност проф. д-р Веселина Горанова, която изрази увереност, че днешната дискусия ще бъде своеобразно пространство за идеи и полезен опит.

„1.5 милиарда души в света са млади хора под 25 години. Като бъдещи медицински специалисти вие имате изключителната възможност да лобирате и да работите за устойчивото развитие за спазването на човешките права. Нека вашите цели да бъдат общи с целите на медицинските студентски асоциации и на благотворителните инициативи, насочени към всички нуждаещи се. Това може да променя съдби и да спасява животи“, обърна се към студентите зам.-министър Младенов.

Той подчерта, че държавните институции разчитат на младите хора, които остават в България, за подкрепа в сферата на човешките права, насилието, високия риск от зависимости сред младите, включително зависимостта от социални медии. Министър Младенов представи възможностите на стратегически националните програми, насочени към младите хора, за финансиране на проекти и активности. Над 20 младежки центъра, като този в Пловдив, е планирано да се открият в страната до 2026 г. Той насърчи студентите да бъдат активни и да се възползват от програмите за доброволчество, които са път за интеграция. Силата на младите хора беше илюстрирана с живота на Малала Юсафзаи.

На въпрос някой знае ли историята й, микрофона пое студент петокурсник по медицина, който разказа за момичето, посмяло да публикува в блога „Дневникът на една пакистанска ученичка“ истината за засилващия се режим на талибаните, за взривените училища и заплахите, преследващи момичетата и всички противници на режима. Малала Юсуфзай е едва единадесетгодишна, когато започва борбата си за правото на момичетата на образование и срещу талибанския екстремизъм в Пакистан. Нейният рожден ден – 12 юли, е избран от ООН в рамките на първата инициатива за глобално образование за „Ден на Малала“, чрез която децата да отстояват правото си на образование. През 2014 г. Малала Юсуфзай става носител на Нобеловата награда за мир.

Зам.-министър Михайлова подчерта, че когато има диалог, се градят мостове, които свързват в името на по-добри междуличностни отношения. „Смелостта да казваш това, което мислиш, е силата на младостта. А днешният свят има нужда от разбирателство и от вашето активно участие“, обърна се към присъстващите Таня Михайлова.

Ролята и функциите на Комисията за защита от дискриминация бе представена от нейния председател доц. д-р Ана Джумалиева.

Председателят на Административния съд в Пловдив Мариана Шотева се обърна към студентите с думите: „Правото и медицината вървят ръка за ръка, защото за всеки човек правото на живот и на правосъдие са неизменни права“. И ги покани да посетят институцията в Деня на отворените врати.

Зам.-кметът Жени Петкова заяви, че за община Пловдив е от изключителна важност да подкрепя социално значими проекти като този и че младите хора са проводник на диалога, определяйки ги като най-добрите дипломати.

„Аз вече не съм дипломат, но продължавам да работя за укрепване на отношенията между България и Черна гора“, каза Йелена Филипович-Стоянов, която е избрала да остане да живее у нас.