Нов медикамент „tenecteplase“ за тромболиза при остър исхемичен инсулт представи ръководителят на Катедрата по неврология на Медицински университет – Пловдив проф. д-р Пенка Атанасова на научен форум, посветен на иновативна терапевтична стратегия при лечението на заболяването. Организатор на събитието, което се проведе през уикенда в Пловдив, бе Българското дружество по неврология и Фондация „Съвет за мозъчно здраве“. Структурата на новия медикамент му осигурява сравнително по-силно действие, по-бързо приложение, по-дълъг полуживот и потенциал за по-малко усложнения, свързани с кървене в сравнение с досега прилагания alteplase. Без да го измества напълно, този нов медикамент ще намери своята ниша на приложение в острата фаза на исхемичния инсулт, смята проф. Атанасова. Тя изнесе встъпителен доклад на тема „Лечение на исхемичния мозъчен инсулт – световния опит и българските постижения“, в който бяха обстойно проследени всички значими приноси на българските невролози в областта на съдовата неврология.
В конференцията взеха участие невролози, рентгeнолози, неврохирурзи, специалисти по медицинска речева и езикова патология от цялата страна. Акцент на форума бе новият български консенсус за профилактика, диагноза и лечение на мозъчните инсулти, представен от акад. проф. д-р Иван Миланов.
В научната сесия се включиха и преподаватели от Медицински факултет на МУ-Пловдив: д-р Борислава Атанасова с доклад „Ранни когнитивни нарушения при пациенти с предсърдно мъждене на възраст от 45 до 65 г.“, д-р Ерай Халил с доклад „КТ перфузионни и лабораторни показатели като предиктори на клиничния изход при остър исхемичен инсулт“- успешно завършен проект по програма „Старт на докторски програми“ и д-р Костадин Чомпалов, дм с доклад „Научно базирана диагностика на когнитивно-комуникативни нарушения при пациенти с исхемичен инсулт“ чрез нововъведена (от автора) в България методика (тест SCCAN). Д-р Костадин Чомпалов е главен асистент, а д-р Борислава Атанасова и д-р Ерай Халил са асистенти към Катедрата по неврология на МУ-Пловдив.
Проф. Добринка Георгиева, завеждащ Секцията по медицинска речева и езикова патология към Катедрата по неврология, направи обзор относно създаването и сегашното състояние на магистърската програма „Медицинска речева и езикова патология“. След 70-годишно прекъсване в България, тази специалност бе възстановена и от 3 години се провежда обучение в Медицински факултет. В настоящия актуализиран консенсус за мозъчносъдовите заболявания у нас през декември 2024 г. МРЕП- специалистите са включени в мултидисциплинарния екип, който провежда неврорехабилитация на пациентите след инсулт.
Чуждестранен гост на форума бе проф. Джеф Сърл от Държавния университет в Мичигън, САЩ. Той е на триседмична визита в МУ-Пловдив в рамките на програма „Фулбрайт“ по проект за изследване на дисфагия, който се провежда в Клиниката по нервни болести на УМБАЛ „Св. Георги“–Пловдив. На научния форум проф. Сърл представи доклад за връзката между инсултите и дисфагията. Той е учен със световна известност, който работи по проблеми на речевата и гласова комуникация при пациенти с различни заболявания.
В секция „Интервенционално лечение“ в рамките на форума досегашния си опит споделиха трима млади специалисти към Високоспециализирания мозъчносъдов център към УМБАЛ „Св. Георги“, които провеждат ендоваскуларното лечение на мозъчните инсулти: д-р Иван Попов, д-р Александър Спасов и д-р Михаил Калнев, дм, неврохирург и асистент към Катедрата по неврохирургия на МУ- Пловдив. В секция „Невроизобразяване д-р Нели Атанасова от ООД изнесе доклад на тема „КТ перфузията в диагностиката на исхемичиня мозъчен инсулт“.