Ръководителят на Катедрата по неврология представи нов медикамент за тромболиза при остър исхемичен инсулт

Нов медикамент „tenecteplase“ за тромболиза при остър исхемичен инсулт представи ръководителят на Катедрата по неврология на Медицински университет – Пловдив проф. д-р Пенка Атанасова на научен форум, посветен на иновативна терапевтична стратегия при лечението на заболяването. Организатор на събитието, което се проведе през уикенда в Пловдив, бе Българското дружество по неврология и Фондация „Съвет за мозъчно здраве“. Структурата на новия медикамент му осигурява сравнително по-силно действие, по-бързо приложение, по-дълъг полуживот и потенциал за по-малко усложнения, свързани с кървене в сравнение с досега прилагания alteplase. Без да го измества напълно, този нов медикамент ще намери своята ниша на приложение в острата фаза на исхемичния инсулт, смята проф. Атанасова. Тя изнесе встъпителен доклад на тема „Лечение на исхемичния мозъчен инсулт – световния опит и българските постижения“, в който бяха обстойно проследени всички значими приноси на българските невролози в областта на съдовата неврология.

В конференцията взеха участие невролози, рентгeнолози, неврохирурзи, специалисти по медицинска речева и езикова патология от цялата страна. Акцент на форума бе новият български консенсус за профилактика, диагноза и лечение на мозъчните инсулти, представен от акад. проф. д-р Иван Миланов.

В научната сесия се включиха и преподаватели от Медицински факултет на МУ-Пловдив: д-р Борислава Атанасова с доклад „Ранни когнитивни нарушения при пациенти с предсърдно мъждене на възраст от 45 до 65 г.“, д-р Ерай Халил с доклад „КТ перфузионни и лабораторни показатели като предиктори на клиничния изход при остър исхемичен инсулт“- успешно завършен проект по програма „Старт на докторски програми“ и д-р Костадин Чомпалов, дм с доклад „Научно базирана диагностика на когнитивно-комуникативни нарушения при пациенти с исхемичен инсулт“ чрез нововъведена (от автора) в България методика (тест SCCAN). Д-р Костадин Чомпалов е главен асистент, а д-р Борислава Атанасова и д-р Ерай Халил са асистенти към Катедрата по неврология на МУ-Пловдив.

Проф. Добринка Георгиева, завеждащ Секцията по медицинска речева и езикова патология към Катедрата по неврология, направи обзор относно създаването и сегашното състояние на магистърската програма „Медицинска речева и езикова патология“. След 70-годишно прекъсване в България, тази специалност бе възстановена и от 3 години се провежда обучение в Медицински факултет. В настоящия актуализиран консенсус за мозъчносъдовите заболявания у нас през декември 2024 г. МРЕП- специалистите са включени в мултидисциплинарния екип, който провежда неврорехабилитация на пациентите след инсулт.

Чуждестранен гост на форума бе проф. Джеф Сърл от Държавния университет в Мичигън, САЩ. Той е на триседмична визита в МУ-Пловдив в рамките на програма „Фулбрайт“ по проект за изследване на дисфагия, който се провежда в Клиниката по нервни болести на УМБАЛ „Св. Георги“–Пловдив. На научния форум проф. Сърл представи доклад за връзката между инсултите и дисфагията. Той е учен със световна известност, който работи по проблеми на речевата и гласова комуникация при пациенти с различни заболявания.

В секция „Интервенционално лечение“ в рамките на форума досегашния си опит споделиха трима млади специалисти към Високоспециализирания мозъчносъдов център към УМБАЛ „Св. Георги“, които провеждат ендоваскуларното лечение на мозъчните инсулти: д-р Иван Попов, д-р Александър Спасов и д-р Михаил Калнев, дм, неврохирург и асистент към Катедрата по неврохирургия на МУ- Пловдив. В секция „Невроизобразяване д-р Нели Атанасова от ООД изнесе доклад на тема „КТ перфузията в диагностиката на исхемичиня мозъчен инсулт“.