Стратегията за развитие на научно-изследователската дейност (НИД) имат средно срочен характер и обхващат периода 2012 – 2020 г.
Определят целите, принципите, научните приоритети, средствата и очакваните резултати в областта на науката. Върху тях се изграждат стратегическите и оперативни планове на научните изследвания.
Съобразени са с реално съществуващите условия в МУ-Пловдив по отношение на традиции, постижения, научен потенциал, техническа и технологична база на факултети и катедри и възможностите за финансиране.
Разработени са в съответствие с изискванията за съвременно и конкуретно развитие на НИД в страната и в европейското образователно и научно пространство. Базират се на Националната стратегия за развитие на научните изследвания 2020 (ДВ, бр. 62/12.08.2011 г.), Закон за насърчаване на научните изследвания (ДВ, бр.92 /17 .10.2003 г., изм. ДВ, бр.99/16.12.2011 r. ), Европейската харта на учените и Кодекса за поведение при подбор на изследователи.
Утвърденият от АС мандатен план е основание за материално и финансово осигуряване на предложените теми от Фонд “Наука”.
Изпълнението на плана се координира от Зам. Ректора по НИД и СНИД, контролира се от Зам. Деканите по НИД по факултети, МК и ДЕСО. За изпълнението на планираните дейности отговарят ръководителите на катедри и отговорниците по НИД.
Мисия на МУ-Пловдив в НИД
изгражда подготвени за научна дейност студенти, докторанти и постдокторанти, които да могат да се реализират пълноценно в националното и световно научно-образователно пространство
допринася за издигане на професионалната и научно-практическа подготовка преподавателски кадри, конкурентни в новата реалност
Визия на МУ-Пловдив за НИД
приоритетно разработване на интердисциплинарни научни проблеми
създаване на модерен технологичен парк и център за концентриране на добрите научни практики ( center of excellence)
трансфер на иновации и развитие на транслационни медицински изследвания
изграждане на научни мрежи и научни кластери, обединяващи интелектуален потенциал и структурни мощности на МУ-Пловдив и други ВУ в страната
Принципи на НИД
концентрация – научните ресурси се ориентират към няколко приоритетни научни направления
иновация – наличните научни кадри, апаратура и технологии се насочват към научни изследвания с иновативен характер
интердисциплинарност – изследвания в различни сфери на медицинската наука и съвместни проучвания в области, свързани с медицинската теория и практика
академичност – свобода на научните изследвания, етичност и професионална отговорност
Цели
да се издигне авторитета на МУ-Пловдив като научен център с национално значение
да се повиши рейтинга на Университета в националното и международно научно-образователно пространство чрез повишаване качеството на научната продукция
да се разработват иновативни програми и технологии в областта на превенцията, диагностиката и терапията на национални и глобални обществено значими заболявания
да се създаде Център по молекулна медицина на базата на интердисциплинарни научни подходи и проблеми
Приоритетни научни направления
Нови методи и иновационни технологии в ендоскопската хирургия и микрохирургия, образната диагностика, нуклеарната медицина и лъчелечението.
Развитие на фармакогеномиката и персонализираната медицина.
Превенция, диагностика, терапия и социална адаптация при онкологични, сърдечно-съдови и неврологични състояния.
Управление и икономика на здравните системи.
Създаване и внедряване на нови методи (неинвазивни и инвазивни, консервативни и оперативни) и технологии
(лекарствени средства, диагностични, лечебни, рехабилитационни) в медицинската и денталната практика.
Методология и технология на здравното образование.
Характер на научните изследвания
Фундаментални
Приложни – клинични и хирургични
Методологични и организационни
Медика-социални и икономически
Философско-педагогически
Организационни задачи
Подобряване на управлението на НИД и на научната инфраструктура
Разработване и приемане в катедрите на годишни тематични планове по приоритетните направления на НИД, залегнали в мандатния план.
Разширяване на техническата и технологичната база на информационното осигуряване в МУ-Пловдив.
До изграждане на компютърната мрежа, внедряване на съвременни компютърни технологии и превръщане на ЦКСК в стуктура, осигуряваща издателска и разпространителска дейност.
Развитие на аудиторния комплекс като научно-образователна база за провеждане на форуми и разпространение на резултати от НИД на МУПловдив.
Активно присъствие на МУ-Пловдив в медийното пространство с цел популяризиране постиженията на научните колективи от всички факултети и структури.
Създаване на база-данни за научната продукция на университета и представянето й на интернет-страницата на МУ-Пловдив.
Обогатяване на университетската виртуална библиотека и осигуряване на достъп до електронни бази данни на периодични издания.
Разширяване дейността на Център “Проекти” и изпреварващо разработване на иновативни проектни предложения по различни национални и международни изследователски програми.
Провеждане на ежегодни есенни “Дни на медицинската наука” и представяне на научни разработки, финансирани по вътреуниверситетски, национални и международни програми.
Провеждане на юбилейна научна сесия послучай 70 год. от създаването на Медицински Колеж.
Организиране на научна сесия послучай 70 годишния юбилей на МУПловдив.
Участие на научно-преподавателските кадри в конгреси, конференции и симпозиуми у нас и в чужбина.
Активно привличане на утвърдени учени от страната и чужбина като изследователи и лектори в МУ-Пловдив.
Работа със студенти, докторанти, постдокторанти
Организиране, съвместно с МНД “Асклепий”, на ежегодна пролетна сесия – конкурс за студенти, докторанти и млади учени “Наука и младост”, под егидата на Ректора на МУ-Пловдив.
Привличане на изявени студенти и индивидуална работа с тях но научни теми.
Създаване на Единен център за обучение на докторанти към университета. Акту лизиране и разширяване на груповия учебен план и обратна връзка с докторантите от всички факултети.
Увеличаване на броя на редовните докторанти и на докторантите на самостоятелна подготовка по акредитирани докторски програми.
Изграждане и поддържане на ефективна система за оценка на качеството на научната дейност. Контрол върху качеството на разработваните дисертационни трудове чрез етапни отчети на докторантите по факултети.
Учредяване на ежегодни награди за най-успешни млади учени на базата на публикации в престижни списания и защитени докторски дисертации.
Награда за цялостно научно творчество или по определено научно направление на учени или колективи с национално и международно признание.
Повишаване качеството на НИД и стимулиране на академичния състав
Развитие на научния потенциал, чрез създаване на привлекателни условия за научна кариера, професионално израстване и квалификация и специализация на учените. Стриктно спазване на критериите за научно израстване на кадрите.
Въвеждане на използването на индекси за оценка на научната продукция.
Насърчаване на продължителното обучение и квалификация на кадрите чрез разширяване на мобилността по международни проекти.
Повишаване на взискателността на научната критика в катедрите, в редакционния съвет на сп. “Фолиа медика” и при провеждане на научните форуми.
Активизиране дейността на Етичната комисия и актуализиране на правилата за работа. Съблюдаване на основните етични принципи и практики.
Широка видимост на сп. “Фолиа медика” в международни база данни.
Превръщане на публичните лекции при придобиване на академични длъжности в тържествени научно-образователни форуми.
Създаване на академични традиции при връчване на дипломите за ОНС “доктор”, научната степен “доктор на науките”, за академичните длъжности “доцент” и “професор” и на почетното звание “dr honoris causa”.
Организиране на ежегоден вътреуниверситетски конкурс за финансиране на научни проекти в две сесии – за научни колективи и за подкрепа на старт на докторски програми на докторанти и кандидатдокторанти.
Осигуряване на НИД
Кадрово осигуряване
да се повиши научно-образователната квалификация на преподавателите чрез защита на докторски степени и участие в квалификационни курсове и специализации
да се привличат изявени студенти с интерес към научна работа като част от изследователските катедрени колективи
Ресурсно и информационно осигуряване
активизиране на регионалното партньорство
използване възможностите на публично-частното патньорство
създаване на фондация към МУ-Пловдив за подкрепа на НИД и академичната дейност
оборудване с компютърна техника и специализиран софтуер
осигуряване на абонамент за специализирани годишни национални издания, на научна периодика и начуни бази данни
Очаквани резултати
Повишаване на мотивирацията и отговорността на научните кадри.
Насочване и концентриране на научния потенциал към разработване и решаване на значими научни и научно-приложни проблеми в приоритетните направления.
Повишаване качеството на научната продукция чрез осигуряване на своевременна и актуална научна информация.
Популяризиране на научната продукция и издигане престижа на МУ-Пловдив.
Подобряване на финансовото обезпечаване и стимулиране на научноприложните изследвания.
Задълбочаване на знанията по основните медицински, дентални и фармацевтични направления и бързото им внедряване в учебнопреподавателската и лечебна практика.
Разработване на значими научно-изследователски проекти, които да станат част от национални и международни програми.
Утвърждаване на МУ-Пловдив като научно-изследователски и научнообразователен център в България Изпълнението на стратегията и мандатния план ще се измерва чрез система от показатели:
общо наукометрични
индивидулно наукометрични
научно-внедрителски
икономически
SWOT анализ на стратегията
Позитивни фактори (силнu страни)
традиции и досегаши успехи на НИД
доказан научен потенциал – подготвени и компетентни учени в различни сфери на медицината, денталната медицина, фармацията, общественото здраве и здравните грижи
акредитирани докторски програми
организирана и резултатна работа с докторантите в МУ-Пловдив
добра техническа и технологична обезпеченост на част от основните звена
добро информациоБно осигуряване на НИД
активна проектна дейност на национално и международно ниво
съществуващи и резултатни контакти с реномирани международни научни звена и висши училища
Неблагоприятни фактори (слаби страни)
икономическа криза в световен мащаб
слабо държавно финансиране на НИД
малък финансов интерес от научни медицински изследвания от страна на публични и частни физически и юридически лица
липса на регламентирана система за материално стимулиране на научните кадри
недостатъчно добре оформен научен профил и образ на МУ-Пловдив
Възможности
материални и кадрови ресурси за обезпечаване на приоритетните научни направления
планиране и разработване на проекти, предимно в областта на фундаменталната медицина и общественото здраве, с национално и регионално значение
сформиране на проектни екипи на катедрено, факултетско и университетско ниво за интердисциплинарни научни изследвания
действително сътрудничество и контакти с други ВУ в страната и чужбина
разширяване на сътрудничеството с УМБАЛ за съвместно използване на нейната материална база за научно-приложни изследвания
Заплахи
разпиляване в програма максимум и загуба на специфичен научен облик на МУ-Пловдив
липса на млади, качествени и мотивирани учени, работещи в приоритетните научни направления
външни фактори, свързани с икономическата криза
вътрешна фактори – съпротива и резистентност на част от академичния състав Акцентирането върху посочените силни страни и възможности на МУ-Пловдив, както и отстраняването или намаляването на силата на действие на слабите страни и заплахите, е основен приоритет в стратегията и плана за развитие на НИД през мандатния период.
Стратегията за развитие на НИД в МУ-Пловдив е одобрена на заседание на СНИД от 28.03. 2012 г. и утвърдена от АС на 5.04.2012г.
Търсене в сайтаМожете да търсите за страници, файлове, новини, академичен състав и др. Ако не намирате търсената от Вас информация, посетете страницата "Контакти".
Политика за използване на бисквитки
Уебсайтът използва бисквитки, за да предоставя и подобрява функциите си. За повече информация и настройки, посетете нашата политика за бисквитки.
Ако продължите да използвате този сайт, ще приемем, че сте съгласни с използването на бисквитки.
1. Публикувана е заповед Заповед Р-524/13.04.2021г. на ректора на МУ – Пловдив, относно режима на работа на студентските столове и барчетата на университета.