За факултета

Фармацевтичен факултет

Образование, основано на качество, конкурентоспособност и сътрудничество

Фармацевтичен факултет е обособен като основно звено в структурата на МУ – Пловдив с решение на Народното събрание на Република България през 2006 г. Факултетът осъществява обучение в професионално направление 7.3. Фармация за придобиване на образователно-квалификационна степен (ОКС) „Магистър”, редовна форма на обучение. С решение на Акредитационния съвет на НАОА от 27.07.2017 г., специалността получава програмна акредитация с обща оценка 9.32 и капацитет за обучение по специалността от 800 студенти. Факултетът провежда обучение по акредитирани програми за придобиване на образователна и научна степен (ОНС) „Доктор”.

Мисията на Фармацевтичния факултет при МУ-Пловдив е да осигури цялостно и модерно фармацевтично образование, което да предостави на обучаващите се студенти знания, умения и етични ценности. Отличната теоретична подготовка и развитие на практическите умения на завършилите магистър-фармацевти се гарантират както от наличието на преподаватели с необходимия научен и педагогически потенциал, така и от съвременната материална база.

Обучението във Фармацевтичен факултет отговаря на европейските и световни стандарти в областта на висшето образование. Придобитата диплома е валидна на територията на Европейския съюз. На дипломиралите се студенти се издава Европейско дипломно приложение на английски език, съгласувано с наличния Държавен стандарт. Обучението по специалност „Фармация”, OКС „Магистър” се провежда на български и английски език и е с продължителност 5 години (10 семестъра), като включва преддипломен стаж. Преддипломният стаж е с продължителност 6 месеца, планиран и организиран в края на обучението. Задължителните дисциплини (основни и специални) са разпределени от 1 до 9-ти семестър в логическа последователност и взаимовръзка. Избираемите учебни дисциплини са съобразени с изискването да осигуряват допълнителна специализирана подготовка. Редовно се проучва мнението на студентите за всички аспекти на обучителния процес и въз основа на получената обратна връзка се предприемат мерки за подобрение.
Материално-техническата база, използвана за обучение на студенти от специалност „Фармация”, е добре осигурена със съвременна апаратура, съобразена със спецификата на специалността. Аудиториите, специализираните учебни зали и лабораториите са оборудвани на съвременно ниво и предоставят много добри условия за осъществяване на учебния процес и научноизследователската работа. Обучението се провежда с използване на интерактивни методи на преподаване. Във Фармацевтичен факултет има създадени възможности за активно участие на студентите в научноизследователски проекти, регламенти за финансиране на регионални и международни конференции, както и за публикуване на статии с импакт фактор.

Научноизследователската дейност във Фармацевтичен факултет-Пловдив се простира върху широк периметър от научни интереси и експериментални методи, следвайки приоритетните научни направления на Медицински университет – Пловдив. Освен изследвания, директно свързани с фармацевтичната наука, във факултета се реализират множество колаборации в областта на медицината, денталната медицина и фундаменталните науки. Понастоящем, актуални научни направления във Факултета са: изследване биологична активност на вещества с природен и синтетичен произход, химико-фармацевтичен и клинико-лабораторен анализ, фармацевтични технологии, микрогравитационни изследвания с лабораторни животни. В структурата на факултета влизат 8 катедри. Материално-техническата база включва изградените на територията на факултета научноизследователски лаборатории, оборудвани с високотехнологична апаратура. В инфраструктурно отношение, организацията на изследователската работа е разпределена в няколко бази – Централата на Фармацевтичен факултет, Медицински колеж, както и на територията на теоретични катедри в новопостроеният Корпус 1. Важен интегративен елемент е активното участие на изследователи във вътреуниверситетски научни проекти. Успешно реализирани са множество международни проекти, регистрирани са полезни модели и патенти. В ход са редица нови проекти с национално и европейско финансиране. Преподавателите от Фармацевтичен факултет са както участници в престижни конгреси и конференции, така и организатори на научни и научноприложни форуми в национален и международен мащаб, с активно участие на студенти и докторанти. Приоритет в публикационната активност е представянето на експерименталните трудове в списания, реферирани в авторитетни бази, включително Web of Science и Scopus.

Успешно завършили Фармацевтичен факултет са 16 випуска, равняващи се на 1727 дипломанти. Сред тях има голям брой чуждестранни граждани от Р. Гърция, Р. Турция, Р. Сърбия, Молдова, Украйна, Кралство Мароко, Великобритания. Обучението отговаря на европейските стандарти и е съобразено с Директива 36/2005, което създава добри възможности за осигуряване на мобилност на студентите и обмен на преподаватели. Фармацевтичният факултет е член на европейски и международни фармацевтични асоциации и поддържа връзка със съсловни организации и фармацевтични компании. Ангажиментите към международни мобилности са задължителен елемент от обогатяването на кадрите в областта на преподаването и изследователските умения. Във Факултета ежегодно се реализират множество входящи и изходящи мобилности на студенти и преподаватели, което го утвърждава, като образователна и научна институция в глобален мащаб.