Списък на съвременни български научни издания, реферирани и индексирани в световноизвестни бази данни с научна информация
Национален референтен списък на съвременни български научни издания с научно рецензиране
L’Agence universitaire de la Francophonie
L’Agence universitaire de la Francophonie
CiSMeF– електронен каталог на всички сайтове, портали и платформи, свързани с медицинските науки и образование, на френски език. Поддържа се от Университета в Руан. http://www.chu-rouen.fr/cismef/
LiSSa – научна литература от областта на здравните науки:
http://www.lissa.fr/dc/#env=lissa
Портал за актуална медико-биологична и фармацевтична информация
http://www.caducee.net/
Портали и платформи за достъп, споделяне и разпространение на научна информация на френски език, предоставени от Университетската агенция на франкофонията (AUF):
Свободно достъпни списания на френски език в областта на медицинските науки:
Дисертации
ProQuest Dissertations
https://www.proquest.com/?defaultdiss=true
EBSCO Open Dissertations
https://www.ebsco.com/products/research-databases/ebsco-open-dissertations
Платформи
За студенти
Medistudents
https://www.medistudents.com/en/
Medistudents е основана през 2006 г. като онлайн образователна платформа, предназначена да помогне на студентите по медицина да се подготвят за изпитите си. През годините тя е нараснала и се използва от стотици хиляди студенти и лекари по целия свят. Нашата основна ценност е да направим висококачествени медицински ресурси за електронно обучение достъпни за всички. Имаме богата мрежа от автори от различни специалности, които допринасят за съдържанието на сайта. Ако се интересувате да станете автор, можете да намерите повече информация тук.
OpenMD.com
https://openmd.com/
OpenMD.com е търсачка, която прави висококачествената медицинска информация лесно достъпна за всеки. OpenMD търси милиарди документи от правителствени агенции, световни здравни организации, медицински списания и справочни сайтове. Нашият подход увеличава видимостта на медицинската информация от реномирани източници; информация, която често може да бъде загубена в бъркотия от търговски резултати и генерирано от потребителите съдържание. Търсенето в OpenMD дава приоритет на свободно достъпното съдържание, когато е налично.
BioMed Central – part of SrpingerNature
https://www.biomedcentral.com/
Съдържа около 300 рецензирани научни списания със свободен достъп, в т. ч. заглавия като BMC Biology, BMC Medicine, Genome Biology и Genome Medicine, академични списания като Journal of Hematology & Oncology, Malaria Journal и Microbiome, както и BMC серия, 65 списания, фокусирани върху нуждите на отделните изследователски общности.
DOAJ (Directory of Open Access Journals)
https://www.doaj.org/
DOAJ съдържа над 15 000 рецензирани научни списания с отворен достъп, обхващащи всички области на науката, технологиите, медицината, социалните науки, изкуствата и хуманитарните науки.
Dove Press
https://www.tandfonline.com/openaccess/dove
Dove Press е специализирана в публикуването на списания с отворен достъп, рецензирани в целия спектър на науката, технологиите и медицината
Free Medical Journals
http://www.freemedicaljournals.com
Free Medical Journals е списък с връзки към медицински списания, които предлагат безплатен достъп
Hindawi
https://www.hindawi.com/journals/?discipline=25
Публикува медицинска литература или 230 рецензирани научни списания и научни монографии с открит достъп.
MedEdPORTAL
https://www.mededportal.org/
MedEdPORTAL е индексирано от MEDLINE списание с отворен достъп за обучение в здравните професии, публикувано от Асоциацията на американските медицински колежи (AAMC), в партньорство с Американската асоциация по дентално образование. Публикациите на MedEdPORTAL са самостоятелни, цялостни модули за преподаване или обучение, които са внедрени и оценени от медицински или стоматологични стажанти или специалисти. Всяко представяне се преглежда от редакция и външни рецензенти.
Medknow Publications
https://www.medknow.com
Осигурява свободен достъп до над 350 специализирани списания.
Medscape
https://www.medscape.com/
Водещата онлайн глобална дестинация за лекари и здравни специалисти, предлагаща най-новите медицински новини и експертни перспективи; основна информация за лекарствата и болестите, насочени към грижите; и съответното професионално образование
Безплатна, достъпна след регистрация.
Oxford University Press
https://academic.oup.com/journals/pages/open_access
Списания на Oxford University Press със свободен достъп.
Paperity
https://paperity.org/
Агрегатор на над 4 000 списания и над 1,2 млн. статии с отворен достъп.
PLOS
https://plos.org/
Публикува набор от влиятелни списания с отворен достъп във всички области на науката и медицината.
PubMed
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/
Създадена от Националния център за биотехнологична информация на САЩ (NCBI) въз основа на раздела за биотехнологии на Националната медицинска библиотека на САЩ (NLM). Ключовият компонент на PubMed е MEDLINE.
PubMed съдържа над 32 милиона индексирани цитати и абстракти на специализирани статии в областта на медицината, здравеопазването, денталната медицина, биологията и други и също така предоставя връзки към статии с пълен текст.
SciELO – Scientific Electronic Library Online
https://scielo.org
Целта на SciELO Social Sciences English Edition е да предоставя безплатни публични текстове на английски език, за да се увеличи видимостта и достъпността на социалните науки в Латинска Америка.
SciELO Social Science е съвместен продукт на SciELO (Научна електронна библиотека) и Центъра за социални изследвания „Еделщайн“, с подкрепата на Института за отворено общество (OSI).
eLIBRARY.RU
https://elibrary.ru/
Най-големият руски информационен и аналитичен портал в областта на науката, технологиите, медицината и образованието. Съдържа резюмета и пълни текстове на повече от 34 милиона научни публикации и патенти, включително електронни версии на повече от 5600 руски научни и технически списания.
Научная электронная библиотека «КиберЛенинка»
https://cyberleninka.ru/
Научна електронна библиотека с открит достъп. Съдържа 2 325 752 статии от различни научни списания.
Книги
Free Medical Books
http://www.freebooks4doctors.com
Съдържа над 350 свободно достъпни книги, сортирани по области, влияние, език и година на публикуване.
DOAB – Directory of Open Access Books
Възможност за сваляне на книгата, азбучно търсене по дисциплини (вкл. дентална медицина, медицина, фармакология и др.), подходяща за изследователи; възможност за търсене по предмет, език (англ., фр.), издател.
36,815 academic peer-reviewed books from 600 publishers
https://www.doabooks.org/
MSD MANUAL
https://www.msdmanuals.com/professional
Публикуван за първи път през 1899 г. като малък справочник за лекари и фармацевти, наръчникът нараства по размер и обхват, за да се превърне в един от най-широко използваните изчерпателни медицински ресурси в полза на професионалисти и потребители. С развитието на наръчника той непрекъснато разширява обхвата и дълбочината на своите предложения, за да отрази мисията да предоставя най-надеждната медицинска информация за деня на широк кръг потребители, включително медицински специалисти и студенти, ветеринарни лекари и студенти по ветеринарна медицина.
Репозиториуми
Bulgarian Portal for Open Science
https://bpos.bg/search
Осигурява достъп до научна информация и резултати от научни изследвания, финансирани с публични средства, включително до ресурси на институционални хранилища с отворен достъп в Република България.
Репозиториум на ЦМБ към МУ-София
http://cml4.mu-sofia.bg:4000/home
Съдържа над 1600 монографии, статии, лекционни курсове, дисертации и други научни разработки на преподаватели от МУ – София и други водещи български медицински специалисти. Достъпът е свободен.
Core
https://core.ac.uk
Събира научни статии от институционални и предметни хранилища и отворени достъпи и хибридни списания. Съдържа 210 438 680 статии с отворен достъп, събрани от 10 615 доставчици на данни по целия свят.
Purdue University Press
https://docs.lib.purdue.edu/do/discipline_browser/disciplines
Открит достъп до 52 книги чрез репозиториума Purdue e-Pubs. Purdue e-Pubs е компонентът за статии в списания, технически доклади, работни документи, доклади за конференции, материали за семинари, дисертации и подобни произведения от научен характер.
Видео
OnlineMedEd
https://home.onlinemeded.org/
Нашият интерес е да обучим добри лекари, поради което видеоклиповете ни са и винаги ще бъдат безплатни. Искахме да достигнем до повече хора и да бъдем нещо повече от страхотен видео сайт, за който само шепа хора знаеха. Искахме да променим медицинското образование. Имахме нужда от ресурси за това, затова създадохме допълнително съдържание в нашия стил на подпис и започнахме работа. Всяка седмица уебсайтът и съдържанието вътре продължават да се разрастват.
Виртуална библиотека по иновативни образователни технологии
Виртуална библиотека по иновативни образователни технологии предлага ресурси в помощ на интерактивното обучение
Виртуалната библиотека е създадена за нуждите на две национални програми (НП), координирани от МОН: НП „Повишаване компетентностите на преподавателите от държавните висши училища, подготвящи бъдещи учители“ и НП „Дигитална квалификация”.
Библиотеката предлага материали, създадени и финансирани по НП: Наръчник по иновативни образователни технологии, видео-лекции, презентации, инструкции за създаване на интерактивно мултимедийно учебно съдържание и др.
Ресурсите засягат широк кръг от теми, свързани със съвременното образование: адаптиране на образователната система към дигиталното поколение; традиционно, синхронно и асинхронно обучение; използване на интерактивни дидактически модели; визия за учебна зала и университет на бъдещето с интерактивни презентационни системи за обучение по ИКТ-базирани иновативни образователни технологии и др.
Предлагат се още документи, разясняващи целите и задачите на НП, както и информация за Националната мрежа от университетски центрове за иновативни образователни технологии (26 на брой).
Виртуалната библиотека е отворена за всички преподаватели и учители, а всеки материал може да бъде свален и използван при задължително спазване на правилата за цитиране – на програмата и на съответните автори.